rośliny ozdabiające ogród zimą

Ładny ogród zimą? To możliwe!

Wiele ogrodników traktuje swoje małe enklawy przyrody, jako miejsce, które może posiadać atrakcyjną roślinność jedynie wiosną lub latem. Wedle takiego przekonania projektują swoją ogrody, które zimą nie posiadają żadnych atutów i nie są atrakcyjne dla oka. Takie podejście odbiera możliwość całorocznego delektowania się pięknem przyrody we własnym ogrodzie. Zima to pora roku podczas, której również można cieszyć się widokiem pięknej roślinności. Sprawdźmy, jakie rośliny ozdobią ogród podczas śnieżnej i mroźnej pory roku.
rośliny ozdabiające ogród zimą Zima to pora roku, która potrafi zachwycać pięknem białego otoc zenia. Śnieg bywa naprawdę urokliwy i wprowadza bajkowy nastrój. Jeszcze lepiej wygląda w połączeniu z roślinnością. Iglaki świetnie łączą się wizualnie z białym puchem. W większości, bo są gatunki, które tracą kolor i zrzucają igły, jak np. modrzew, pozostają one zielone przez cały rok i stanowią atrakcję wizualną naszego ogrodu bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz.

Ogród idealnie ozdobią cisy, świerki oraz uważana bodaj za najbardziej atrakcyjne drzewo iglaste – jodła. Utrzymujący się śnieg na ich gałęziach wygląda wyjątkowo ładnie o każdej porze, zarówno rankiem, popołudniu, jak i ciemnym wieczorem i nocą. Świeżość zieleni ich igieł idealnie przełamuje monotonię białego świata zimy i wprowadza życie do naszego ogrodu.

Iglaki przeznaczone do sadzenia w ogrodach z zamiarem upiększania ich podczas zimy, to przede wszystkim gatunki będące miniaturkami, które pięknie komponują się z rosłymi świerkami czy jodłami. Najlepszym wyborem będzie postawienie na miniatury, które posiadają kształty kuli. Najczęściej stosowany bywa cyprysik Lawsona, świerk biały i jodła koreańska. To wyjątkowo piękne rośliny, które cieszą oko przez cały rok i sprawiają, że ogród nie traci życia. Nieco mniej popularne, a jednocześnie równie atrakcyjne są: choina kanadyjska, świerk czarny, czy sosna bośniacka. Dobrym pomysłem jest zasadzenie sosny górskiej, która osiąga maksymalnie 50 cm wysokości, a zimą przyjmuje złocistożółtą barwę igieł, która jest niezwykle atrakcyjna.

Ogród zimą to nie tylko iglaki. Istnieje również wiele gatunków roślin liściastych, które pozostają zielone przez cały rok. Bluszcz pospolity to piękne pnącze, które pozostaje atrakcyjne przez dwanaście miesięcy. Może rozrosnąć się nawet do wysokości dwudziestu metrów. Barwinek pospolity to niski krzew, który sięga do 30 cm. Lubi rosnąć w miejscach zacienionych. Najlepsze środowisko dla tej rośliny to ulokowanie jej pod drzewami, które stanowią dla niej ochronę. W miejscach zacienionych idealnie sprawdzi się także runianka japońska, która dorasta do dwudziestu centymetrów wysokości. Zachwyca błyszczącymi liśćmi o ząbkowanej strukturze. Różanecznik, który obficie kwitnie podczas wiosny, zimą pozostaje zielony i również stanowi ozdobę ogrodu.

Ogród zimą może również być atrakcyjny i pełny zieleni. Warto sadzić rośliny, które zachowują swoje barwy również podczas śniegowej pory roku. Odpowiednie skomponowanie iglaków i całorocznych roślin liściastych, zapewni efekt atrakcyjnego ogrodu przez dwanaście miesięcy, a zima nie powstrzyma w nim życia i piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.