co to jest glifosat

Co to jest i jak działa glifosat?

Glifosat jest totalnym systemicznym herbicydem. To organiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów, hamujący działanie enzymu EPSPS. Jest składnikiem aktywnym zawartym w niektórych herbicydach. W roku 74  dwudziestego wieku na rynek wprowadziła go firma Monsanto, jako składnik Roundup`u, środka chemicznego nieselektywnego. Ta grupa środków ochrony roślin oprócz glifosatu zawiera również inne substancje, które ułatwiają jego przenikanie wgłęb roślin. Oprócz Roundup`u w Polsce glifosat wchodzi w skład wielu innych środków. Można tu wymienić Glifocyd 360 SL, Tajfun 360 SL, Avans Premium 360 SL i wiele innych.

Jak działa glifosat?

 Do roślin wnika poprzez liście, łodygi czy też korzenie (wszystkie niezdrewniałe części roślin). Przemieszcza się stopniowo poprzez tkanki przewodzące, powodując ich stopniowe zamieranie.  W zależności którą drogą specyfik dostanie się do rośliny, tu zaczyna się jego droga. W końcu dociera do każdej komórki, od liścia do korzenia czy od korzenia do liścia powodując powolne i systematycznie zamieranie rośliny. Rośliny zaczynają żółknąć po około tygodniu a usychają całkowicie po około 3 tygodniach.

Glifosat jest środkiem nieselektywnym, oznacza to, że likwiduje większość roślin, te uprawne również. Są jednak rośliny, które dzięki zabezpieczeniu merystemu wierzchołkowego pędu albo też powieleniu genów kodujących SPSPS wykształciły w sobie odporność na glifosat. Są również takie, które stały się odporne w wyniku interwencji człowieka. Są to rośliny modyfikowane genetycznie, np. kukurydza czy soja.

Czy glifosat jest rakotwórczy?

Zdania oczywiście są podzielone. W roku 2014 BfR wykluczyło glifosat jako produkt rakotwórczy czy też uszkadzający płód albo powodujący zaburzenia płodności. EFSA rok później zgodziła się w tymi wynikami badań, co 96 naukowców skrytykowało w liście otwartym a Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała środek za prawdopodobnie rakotwórczy. Oznacza to, że część badań wykazuje rakotwórczość, choć duża część temu przeczy. W 2016 roku WHO i ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa uznały, że glifosat jest bezpieczny dla ssaków, czyli również dla ludzi w dawce nie przekraczającej 2 g/kg masy ciała. 

 Jest alternatywa!

Czy glifosat jest rakotwórczy czy też nie, może w końcu ustalą naukowcy. Ale od niedawana rynku dostępny jest naturalny herbicyd totalny (nieselektywny). Jest nim substancja pochodzenia roślinnego, która występuje w naturze w olejkach eterycznych wyodrębnianych z pelargonii. Jest to kwas nonanowy (pelargonowy). Zwalcza chwasty, mech i odrosty korzeniowe nie zawierając jednocześnie żadnych środków chemicznych. A przede wszystkim działa, nie zawierając glifosatu.

Jak działa Effect 24H?

Dzięki mocnemu skoncentrowaniu Effect 24h niszczy zielone części roślin rozbijając struktury ich naskórka. Powoduje to szybkie odwadnianie i zasychanie roślin. Nie uszkadza zdrewniałych części, co czyni go idealnym środkiem do zwalczania traw i chwastów w sadach i winnicach. Po jego zastosowaniu w owocach nie będzie pozostałości substancji szkodliwych. Jeśli ściśle zastosować wytyczne na etykiecie, pierwsze efekty będzie można zobaczyć już po godzinie od zastosowania. A na drugi dzień będzie po chwastach. Nie wykazuje działania doglebowego, zatem posiane czy posadzone następnie rośliny nie są zagrożone. Po 24 godzinach od zastosowania można na opryskane tereny bezpiecznie wyjść na spacer z dziećmi czy wypuścić zwierzęta, gdyż tyle właśnie wynosi jego karencja. Można również bez obaw spożywać warzywa i owoce.

Należy pamiętać, że jest herbicydem nieselektywnym, zatem eliminuje wszystkie rośliny zielone. Nie nadaje się zatem do opryskiwania trawników. Jednak miejsce pod przyszły trawnik pod względem chwastobójczym przygotuje idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.