zalety korzystania z zapraw nasiennych

W jakim celu stosuje się zaprawy nasienne?

Opisując pojęcie zapraw nasiennych trzeba przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że jest to głównie grzybobójczy środek chemiczny. Jest to definicja bardzo ogólna gdyż zaprawy nasienne mogą mieć również charakter bardziej naturalny i mniej szkodzący dla gleby. W uprawach długoterminowych warto zwrócić na to uwagę. Zaprawy nasienne znajdują zastosowanie w rolnictwie oraz ogrodnictwie. Pomagają zabezpieczyć nasiona przed grzybami już na etapie ich zaprawiania. Dzięki nim rolnicy mogą ochronić przed ewentualnymi stratami swoje plony.

Zastosowanie zapraw nasiennych w rolnictwie

Zboża są jednym najczęściej używanych żywnościowych produktów. Występują w wielu wypiekach spożywczych. Ich straty mogłyby być nie tylko stratą dla osób uprawiających zboża, lecz również dla społeczeństwa.

W związku z tym dobre zabezpieczenie plonu jest poniekąd nawet priorytetem. Zaprawy nasienne to nie tylko ochrona przed grzybami jak wcześniej wspomniano. Choć jest to główne zadanie to taka zaprawa chroni również przed patogenami. Zarówno patogenami odglebowymi, jak i odnasiennymi.

Warto wcześniej zapoznać się również ze składem zaprawy nasiennej, aby poznać dokładne jej właściwości. Najlepiej wybrać taką, która więcej niż jedną substancję aktywną i będzie chroniła zboża przed większą ilością zagrożeń.

Zastosowanie zapraw nasiennych w ogrodnictwie

Choć najczęściej mówi się o zaprawach nasiennych dla nasion zbóż to dla nasion roślin ogrodniczych również są one stosowane. Dzięki nim rośliny rozwijają się lepiej, są bardziej wyrównane oraz odporne na choroby i szkodniki.

Zaprawa jest stosowana głównie dla ochrony przed czynnikami szkodzącymi. Zbyt duża ilość zaprawy może spowodować szkodę dla naszej gleby. Trzeba, zatem trzymać się wskazówek jej zastosowania, które widnieją na opakowaniach tych preparatów.

W starożytności, jako zaprawę wykorzystywano sok z cebuli i wyciągu z cyprysa. Dziś mamy wiele rodzajów gotowych zapraw nasiennych. Dobrze zadbać o naszą glebę i wybrać jak najbardziej naturalną.

Zaprawa nasienna – wzrost i rozwój

Jak wcześniej wspomniano zaprawa nasienna pełni rolę ochraniającą kiełkujące rośliny i zboża. Jest to jednak również pomoc we wzroście i w ich rozwoju. Stosowane są już od bardzo dawna.

Zmieniają się jedynie metody zaprawiania oraz skład substancji zaprawiającej. Dzięki zaprawie kiełkujące rośliny rosną zdrowe i możemy być pewni, że będą w dobrej kondycji przez cały okres wzrostu.

Olbrzymie znaczenie ma termin wykonania tego zabiegu ochronnego oraz skład i jakość zaprawy. Choroby wywołane przez grzyby sprawiają, że plony są mniejszej objętości i gorszej jakości. Rozprzestrzeniająca się choroba może spowodować utratę całych plonów, a tego przecież nie chcemy.

W jakiej postaci występuje zaprawa nasienna

Zaprawy nasienne występują w dwóch postaciach. Jest to postać płynnego koncentratu bądź proszku do zaprawiania nasion na sucho. Drugą postacią jest zawiesina wodna. Proporcje, w jakich powinniśmy zaprawić materiał siewny powinny widnieć na opakowaniu. Tak zaprawione rośliny są gotowe do siewu oraz zdrowego wzrostu.

mączka bazaltowa

1 thought on “W jakim celu stosuje się zaprawy nasienne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.