środki oczyszczające szambo

Szambo – cuchnący problem

Rozległe pejzaże, pachnące wielobarwnymi kwiatami łąki, lasy pełne grzybów i leśnych owoców, sielskie widoki z okna. Dla wielu mieszkańców miast to właśnie pierwsze skojarzenie ze słowem wieś. Chętnie przyjeżdżają tu na wakacje, zazdroszcząc mieszkającym tu ludziom stałego kontaktu z naturą i nieprawdopodobnego wręcz spokoju. Będąc na urlopie i zażywając tego sielskiego spokoju nie zauważają, że mieszkanie na wsi ma także swoje ciemne strony.

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW I SZAMBA


Jednym z podstawowych problemów z jakimi borykają się mieszkańcy wiosek, zwłaszcza tych małych , oddalonych od większych ośrodków miejskich lub usadowionych w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza w górskich kotlinach i na zboczach gór, jest brak kanalizacji i wodociągu.

Każde gospodarstwo we własnym zakresie zaopatruje się w wodę oraz odprowadza ścieki.W czasie suszy zdarza się, że stare, eksploatowane od wieku studnie zaczynają wysychać i we wsi brakuje wody. Podobnie jest z odprowadzaniem ścieków. Część gospodarstw, zwłaszcza tych nowszych i zmodernizowanych inwestuje w przydomową oczyszczalnię ścieków, by zminimalizować degradację środowiska spowodowaną odprowadzaniem ścieków wprost do gleby.


Starsze domostwa korzystają z wysłużonych szamb , a nawet, co wydaje się zaskakujące, posiadają archaiczne i przestarzałe sławojki z dołami kloacznymi.W ciepłe dni wydobywa się z nich niesamowicie nieprzyjemny zapach. Nie trzeba dodawać, że stare, źle zabezpieczone szamba i doły kloaczne są siedliskiem much i innego robactwa przenoszącego choroby.

ŚRODKI DO SZAMB


Myli się ten, że sytuacja jest nie do opanowania. Już od wielu lat produkowane są najróżniejsze preparaty do udrażniania szamb i niwelujące nieprzyjemny zapach. Można skorzystać z wygodnych w dozowaniu saszetek ze środkami bioaktywnymi żeli, tabletek oraz proszków do rozpuszczania w wodzie.


Preparat udrażniający szamba ma wielorakie zadania. Zawiera wyspecjalizowane kultury bakterii, których zadaniem jest rozkład materiału organicznego oraz papieru. Tłuszcze, resztki roślinne ulegają szybkiej biodegradacji, dzięki czemu szamba nie zapychają się i są udrożnione. Enzymy zawarte w środkach udrażniających do szamb rozkładają zawartość tychże na związki proste i wodę.
Z estetycznego punktu widzenia najważniejszym zadaniem środków do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków jest niwelowanie przykrego zapachu. To dzięki nim z szamba i rur wylotowych oczyszczalni nie wydobywa się trudny do zniesienia fetor.

Zaletą środków do szamb jest fakt, że są bezpieczne dla środowiska, przy jednoczesnym utylizowaniu zawartości szamba. Dzięki temu odzyskuje się tak potrzebną w naturze wodę, a pozostałe osady wybiera z dużo mniejszą częstotliwością niż bez zastosowania preparatu.


Kolejny plusem jest ogromna wszechstronność. Większość środków można zastosować bezpośrednio w dołach kloacznych, szambach, a także, a może przede wszystkim wlewając bezpośrednio do domowej kanalizacji (najczęściej stosuje się je w muszlach klozetowych) Żele zastępują środki dezynfekujące na bazie szkodliwego chloru, czyszcząc rury, muszle klozetowe i umywalki bez niebezpiecznych dla środowiska chemikaliów.

Należy zatem stwierdzić, że stosowanie preparatu udrażniającego szamba jest ważne z wielu względów:

  •  neutralizuje przykre zapachy,
  •  udrażnia instalację kanalizacyjną,
  •  zmniejsza częstotliwość opróżniania szamba,
  •  jest bezpieczne dla środowiska.
tabletki do szamb
bakterie do szamba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.