ekologiczny bez glifosatu

Ekologiczny środek na chwasty bez glifosatu? To możliwe!

Od wielu lat toczy się światowa dyskusja na temat szkodliwości glifosatu. A może jego nieszkodliwości? Niestety do dziś nie ma jednoznacznego stanowiska większości badaczy czy jest to środek pozostający bez negatywnego wpływu na ludzi, zwierzęta i otaczający świat przyrody czy też jest szkodliwy a wręcz rakotwórczy.

Czym jest GLIFOSAT?

Jest to bez wątpienia sztandarowy produkt firmy Monsanto, który do obiegu trafił w latach siedemdziesiątych poprzedniego stulecia pod nazwą handlową Roundup. Jest to herbicyd do dziś najbardziej popularny i najczęściej na świecie używany. Choć po ustaniu praw wynikających z patentu do dziś na świecie powstało ponad 90 różnych produktów zawierających glifosat, występujących pod różnymi nazwami handlowymi (np. Kosmik, Glifocyd  czy Taifun). Ale wciąż jest to ta sama substancja chemiczna uzupełniana przez wiele innych, wspomagających glifosat we wnikaniu poprzez niezdrewniałe części roślin). Jest to herbicyd nieselektywny.

Zastosowanie glifosatu

Glifosat jest niezwykle skuteczny i trwale usuwa niepożądaną na danym terenie roślinność, dlatego stosowany jest na całym świecie na skalę masową. Rośliny modyfikowane genetycznie są odporne na jego działanie, zatem ogromne połacie upraw kukurydzy czy rzepaku są opryskiwane tą substancją chemiczną w celu pozbycia się z pól uprawnych chwastów. Środek stosuje się również w celu przygotowania gruntów pod przyszłe uprawy. Ponieważ dobrze sprawdza się w usuwaniu wszelkich chwastów a przy tym jest łatwo dostępny, to niestety powszechnie stosują go i sadownicy i właściciele winniczek i gospodarze domów. Powszechnie jest stosowany również na kolei do odchwaszczania tras kolejowych i nasypów. Usuwanie za pomocą glifosatu roślin ze zbiorników wodnych jest i proste i tanie, zatem i tam jest stosowany. Warunek jest taki, że woda ta nie może być przeznaczana do spożycia.

Czy glifosat jest szkodliwy?

Przez wiele lat uważano, że glifosat nie ma szkodliwego wpływu na otoczenie, że nie bardziej szkodzi jak sól kuchenna. Ale już badania z roku 2013 pokazały, że stał się on integralną częścią ludzkiego organizmu. Wyodrębniono go w moczu większości przebadanych Europejczyków. Gdy w roku 2018 przebadano wszystkich Europarlamentarzystów, okazało się, że nie ma ani jednego, którego organizm byłby wolny od herbicydu. Polacy znajdują się niestety w gronie tych, w których organizmach jest go najwięcej. Czy jest szkodliwy a wręcz rakotwórczy? Jednoznacznego potwierdzenia nie ma. Wyniki badań zbyt często uzależnione są od tego, kto za te badania zapłacił.

Co zamiast Glifosatu?

Glifosat to nie jedyny sposób na pozbycie się chwastów. I warto mając ogródek czy sad sięgnąć jednak po te inne, bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Do zwalczania chwastów czy mchów na podjeździe czy kostce brukowej można zastosować środki, które znajdują się w każdej kuchni jak sól czy ocet. Gdy zastosować te środki gdy chwasty są jeszcze małe i nie kwitą, to można się ich pozbyć na długo. W ogrodzie najlepiej jest usuwać chwasty mechanicznie. Jest to i bezpieczne i trwałe a jednocześnie zasili kompostownik, dzięki czemu to co szkodziło uprawom stanie się dla nich wsparciem w postaci naturalnego nawozu.

Effect 24H – 100% natury

Effect 24H- jest herbicydem totalnym (nieselektywnym), zupełnie tak jak glifosat. Różnica diametralna między nimi jest taka, że glifosat jest zbiorem substancji chemicznych a Effect 24H to w 100% naturalny preparat pochodzenia roślinnego. A jego siłą jest silnie skondensowany wyciąg z roślin. Podczas gdy na efekty glifosatu trzeba czekać nawet do 3 tygodni, to Effect 24H  działa już po 24 godzinach. Jest to herbicyd o działaniu kontaktowym, działający na rośliny zielone, przy czym nie ma zdolności przenikania poprzez części zdrewniałe roślin. I to bez wątpienia ucieszy właścicieli winnic, sadów czy szkółek drzew i krzewów. Preparat można bezpiecznie stosować nawet wtedy gdy na drzewach i krzewach są owoce, gdyż okres jego karencji to 24 godziny a naturalny skład nie powoduje zatruwania owoców. I po tym czasie już bezpiecznie można owoce zrywać i jeść bez obaw.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to środek nieselektywny, więc do usuwania chwastów z pięknego trawnika się nie nadaje. Wyeliminowałby i chwasty i trawę. Ale świetnie sprawdzi się w momencie przygotowywania podłoża pod trawnik. I z sianiem trawy nie trzeba, jak w przypadku glifosatu, czekać ok. 3 tygodni. Już następnego dnia można bezpiecznie dla siebie i nasion dokonać wysiewu.

Skuteczność, szybkość w działaniu i naturalność sprawiają, że Effect 24H jest idealnym środkiem do usuwania chwastów z miejsc w których przebywają dzieci czy zwierzęta. Świetnie sobie radzi na powierzchniach twardych i półprzepuszczalnych, czyli błyskawicznie można oczyścić z chwastów i mchów podjazdy, chodniki czy place zabaw.

Piękny zadbany sad, ogród czy teren wokół domu to wiele godzin ciężkiej pracy. Ale w tej ciężkiej pracy jest już sprzymierzeniec. To Effect 24H, szybki, skuteczny i niezawodny. A przede wszystkim bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.