zabezpieczanie roślin zimą

Iglaki w donicach – ochrona przed zimą

Zima to okres, który nie jest łatwy do wytrzymania dla roślin. Dotyczy to również iglaków, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy i bagatelizujemy konieczność ich odpowiedniego zabezpieczenia przed mroźną porą roku. Brak podjęcia pewnych czynności może doprowadzić do wyginania, odkształcania i łamania gałązek, a także usychania pędów. Dlatego, ważna jest odpowiednia ochrona przeciwko działaniu niskich temperatur i szkodliwym zaleganiu na gałązkach ciężkiego śniegu.
zabezpieczanie roślin zimą
Proces ochrony iglaków przed zimą, które uprawiane są w donicach, należy rozpocząć już podczas ich sadzenia, a więc na początkowym etapie uprawy roślin. W pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć bryłę korzeniową. W tym celu stosuje się ocieplenie donicy od wewnątrz i od spodu. Można wykorzystać specjalne materiały, które zabezpieczają przed przedostawaniem się zimnego powietrza, jak np. agrowłóknina lub użyć zwykłego styropianu. Dopiero w tak przygotowanej donicy możemy ulokować sadzonkę i obsypać ją ziemią.

Kiedy pierwszy etap już wykonaliśmy, nasze iglaki spokojnie rosną w dobrze ocieplonym pojemniku, można zacząć myśleć o sezonowym zabezpieczeniu roślin. Wszelkie dodatkowe zabiegi, jakie zdecydujemy się powziąć celem zapewnienia roślinie ochrony przed śniegiem i silnym mrozem, należy przeprowadzić dopiero po nadejściu zimy, nie zaś przed nią. Ważne żeby dodatkowe ocieplenie nastąpiło po pierwszych przymrozkach. Chodzi o to, by iglaki poczuły chłód i zdążyło się nieco na niego uodpornić. Dopiero, kiedy rośliny będą już zahartowane można zapewnić im dodatkową ochronę.

Po nadejściu zimy należy zapewnić dodatkowe zabezpieczenie donicy przed przenikaniem zimna. Ochrona bryły korzeniowej jest wyjątkowo ważna, toteż nie wolno bagatelizować tego etapu. Donicę należy owinąć specjalnym płaszczykiem jutowym, agrowłókniną lub słomianą matą. W ten sposób zapobiegniemy przedostawaniu się zbyt dużej ilości chłodu do wnętrza donicy. Podwójna ochrona, bazująca na płaszczyku zewnętrznym i wewnętrznym zapewni optymalne warunki cieplne podczas nawet wyjątkowo srogich mrozów.

Niektóre gatunki iglaków są wyjątkowo podatne na działanie niskich temperatur. Są nimi m. in. jałowce i cyprysiki. Rośliny te wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem. W tym przypadku nie wystarczy otulenie jedynie donicy, ale również części nadziemnej rośliny. Gałązki należy okryć płaszczykiem jutowym lub agrowłókniną.

Kolejnym sposobem na zapewnienie iglakom najbardziej optymalnych warunków podczas zimy jest ustawienie ich w miejscu, w którym nie będą narażone na działanie silnego wiatru. Najlepiej będzie w tym celu wykorzystać ściany zasłaniające podmuchy.

Zagrożeniem dla młodych iglaków jest również śnieg, który zalega na ich gałązkach, a jego ciężar powoduje ich odkształcanie lub nawet łamanie. W tym celu można dodatkowo przewiązać roślinę sznurkiem, który uniesie gałązki ku górze, sprawi, że nie będą rozłożyste i nie będą odchylały się ku dołowi pod naciskiem śniegu. Zabieg ten zabezpieczy gałązki przed opadaniem i łamaniem.

Iglaki to rośliny, które podczas zimy wciąż wykonują procesy odparowywania wody. Dlatego, potrzebują stałego uzupełniania braku wody. W tym celu podlewajmy nasze iglaki kiedy przyjdzie odwilż. Zapobiegnie to brązowieniu i usychaniu pędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.