najczęściej występujące choroby gruszy

Jakie są najczęstsze choroby gruszy?

W sadach z gruszami czasami zaobserwować można choroby i szkodniki, które atakują liście drzew. Czasem mogą się też przenieść na owoce i inne części drzewa owocowego. Jak można rozpoznać konkretne choroby? Oto kilka istotnych wskazówek.
najczęściej występujące choroby gruszy
Rdza gruszy
To choroba bardzo charakterystyczna i dość łatwa do rozpoznania. Atakuje głównie liście, a objawia się jaskrawoczerwonymi plamami (które pojawiają się wiosną). W osłabionych miejscach liście grubieją i sztywnieją. Następnie, już latem, na spodzie liści zaczynają pojawiać się żółte i stożkowate grupy zarodników. Mogą mieć około centymetrową średnicę i aż 4 centymetry wysokości. Drzewo jest narażone na rdzę szczególne wtedy, kiedy rośnie niedaleko jałowca sabińskiego. Ten właśnie iglak jest bowiem głównym żywicielem grzybów, które wywołują opisywaną chorobę. Zwalczanie rdzy gruszy polega na usuwaniu z jej okolic jałowców, a także na usuwaniu z drzew porażonych liści. Na chore liście można stosować także specjalne opryski. Kiedy na liściach gruszy zauważy się zniszczenia, ale nie będą one podobne do wyżej opisywanych, należy sprawdzić, czy nie są one po prostu dziełem szkodników.

Parch gruszy
Choroba ta wywoływana jest przez grzyby. Pojawia się zarówno na liściach, pędach, jak i na samych gruszkach:
– Na spodniej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego występują oliwkowo-brunatne plamy, które po jakimś czasie ciemnieją, aż stają się czarne. Wtedy liście zamierają i przedwcześnie opadają.
– Czarne „strupy” pojawiają się też na wierzchołkowych fragmentach pędów.
– Na zawiązkach owoców, pojawiają się plam. Powodują one, że z czasem gruszki stają się suche i korkowate.
Źródłem parcha gruszy jest grzybnia, która zimuje na liściach i porażonych pędach. Zwalczanie choroby polega przede wszystkim na usuwaniu porażonych liści oraz owoców. Wszystkie sunięte części drzewa należy spalić albo głęboko zakopać. W żadnym wypadku nie nadają się na kompost. Czasami do zwalczania parcha gruszy stosuje się opryski, które rozpoczyna się jak tylko na drzewach ukażą się zielone stożki liści. Cały proces powtarza się następnie co dwa tygodnie. Wśród wykorzystywanych środków może znaleźć się miedzian albo fungicydy (stosowane także do zwalczania parcha jabłoni).

Biała plamistość liści gruszy
Jest to choroba wywoływana przez grzyby, która poraża wyłącznie liście gruszy. Grzyb sprawia, że pojawiają się na nich jasnobrunatne, okrągłe albo nieregularne plamy. Ich średnica waha się zazwyczaj w granicach 3-5 milimetrów. W miarę postępu choroby rozmiar plam się powiększa, co skutkuje przedwczesnym opadaniem liści z drzewa. Patogen najczęściej zimuje na opadłych, porażonych liściach. Zwalczanie białej plamistości liści gruszy, polega na usuwaniu porażonych liści, a także na stosowaniu odpowiednich oprysków (np. fungicydów). Należy pamiętać o tym, że szczególnie wrażliwe na tę chorobę są odmiany takie jak: Lukasówka i Faworytka. Jeżeli w sadzie wystąpiła już wcześniej biała plamistość liści gruszy, to warto zastanowić nad sadzeniem innych jej odmian (niż wskazane wyżej). Każda posiadana grusza powinna być uważnie obserwowana – tylko wtedy chorobę zauważy się na tyle szybko, by skutecznie jej przeciwdziałać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.