likwidacja owadów latających w ogrodzie

Jak skutecznie zwalczać osy i szerszenie?

Kiedy nareszcie nadchodzi prawdziwe lato, to wraz z nim pojawiają się nieproszeni goście. Najbardziej uciążliwymi są przede wszystkim komary, ale do najniebezpieczniejszych należą osy i szerszenie. Konsekwencje ukąszeń komarów trudno porównać ze skutkami użądlenia osy czy szerszenia. Przede wszystkim dlatego, że ukąszenia tych owadów są dużo bardziej bolesne, a dla osób uczulonych mogą okazać się nawet śmiertelnie niebezpieczne – zwłaszcza ukąszenia szerszenia lub kilku osobników. Dlatego warto wiedzieć, jak można skutecznie zwalczać osy i szerszenie?
likwidacja owadów latających w ogrodzie
Atak owadów
Owady atakują najczęściej wtedy, gdy czują się zagrożone lub bronią gniazda. W innym przypadku i osa i szerszeń raczej unika ludzi i same z siebie nikogo nie zaatakują. Poza tym obydwa gatunki owadów są pożyteczne. Osy zapylają rośliny, a szerszenie odżywiają się głównie muchówkami. A muchówka to szkodnik upraw warzywnych i sadowniczych.

Metody naturalne
Jednak, mimo pożyteczności tych gatunków owadów, trudno jest zaakceptować osy i szerszenie w swoim najbliższym otoczeniu. Warto więc spróbować różnych sposobów na ograniczenie ich liczebności i możliwości przedostania się do domu lub do naszego mieszkania. Jednym ze sposobów jest znane od wieków zakładanie moskitier. Na okres letni zabezpieczmy więc okna i drzwi gęstymi moskitierami. Moskitiery działają szczególnie dobrze na osy, które doskonale wyczuwają słodkie pokarmy i próbują dostać się do pomieszczeń ludzkich, gdzie znajdują się owoce, ciasta lub szklanki po słodkich napojach. Wybierając się do sadu po owoce, zawsze zakładajmy pełne obuwie oraz zakrywajmy ciało ubraniami. To ochroni nas przed ukąszeniami. Nie jedzmy na zewnątrz słodkich pokarmów, ani nie pijmy słodkich napojów.
W samym mieszkaniu można natomiast ustawić skuteczną pułapkę. Najprostsza jest wykonywana własnoręcznie – choćby z plastikowej butelki, wypełnionej słodkim sokiem owocowym z dodatkiem detergentu. Butelka zakończona jest lejkowatym wlotem. Owad wleci do środka, ale z butelki już się nie wydostanie i utonie. Można też stosować osołapki lub inne pułapki do stosowania na zewnątrz. Takie pułapki umieszcza się na trasie lotu owadów od gniazda do mieszkania lub altany. Pułapki zazwyczaj są nietoksyczne dla ludzi i środowiska. Część z nich działa tylko na wybrany gatunek owadów.

Walka chemiczna
Jeśli jednak naturalne sposoby zawiodą, a osy i szerszenie nie zamierzają opuścić naszego towarzystwa, należy po prostu kupić i zastosować odpowiedni preparat likwidujący osy i szerszenie i rozpocząć walkę chemiczną z owadami. Zazwyczaj są to gaśnice, którymi opryskuje się z odpowiedniej odległości gniazda owadów. Te preparaty stosujemy na zewnątrz. Natomiast na rynku dostępnych jest cały szereg środków przeciwko osom i szerszeniom do stosowania w mieszkaniach i w pomieszczeniach mieszkalnych, ale należy pamiętać, że zwykle są one również toksyczne dla człowieka, a także mogą być niebezpieczne dla zwierząt domowych. Z tego względu należy korzysta ć z nich bardzo ostrożnie. Nie należy stosować ich w miejscach przechowywania żywności, w sypialniach oraz w pokojach dziecinnych.

1 thought on “Jak skutecznie zwalczać osy i szerszenie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.