Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w lipcu?

Lipiec to dla wielu ogrodników ulubiony miesiąc w roku. To właśnie teraz cieszymy się owocami, warzywami oraz kwiatami, które o tej porze roku rozkwitają wszystkimi kolorami i zapachami. Niestety, w lipcu podobnie jak w innych letnich miesiącach, naszym roślinom grozi wysuszenie. Należy zatem pamiętać o regularnym nawadnianiu ogrodu. W lipcu dobiega końca nawożenie drzew i krzewów. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać w lipcu? Jakie prace w ogrodzie należy wykonywać w tej porze roku?

Ogród warzywny w lipcu

Lipiec to czas, kiedy powinniśmy pamiętać o nawożeniu warzyw, przede wszystkim pomidorów. Do wzrostu potrzebują one potasu i azotu, a brak tych składników odbije się negatywnie na smaku warzyw. W lipcu możemy także zasiać nowe warzywa: sałatę liściowej, rzodkiewki, kalarepę, kapustę włoską i szpinak oraz koper ogrodowy. Zbieramy również te warzywa, które są już dojrzałe: fasolę szparagową czy bób.

Lipiec w ogrodzie ozdobnym

Lipiec to ostatni dzwonek na wykopanie cebulek hiacyntów, szachownic, narcyzów, śniadków i czosnków ozdobnych. Te cebule, na których zaobserwujemy śladu chorób musimy niestety wyrzucić, natomiast pozostałe można przechować, by wysadzić ponownie jesienią.

W lipcu w ogrodzie grasuje wiele szkodników. Należy doglądać regularnie nasze uprawy i stosować odpowiednie, najlepiej naturalne środki ochrony roślin, np. marki Target. Mszyce, miodówki, przędziorki, szpeciele, miseczniki, tarczniki czy ochojniki skutecznie zlikwiduje preparat na bazie oleju rydzowego. Jego zadaniem jest uniemożliwienie oddychania i poruszania się tym owadom. Preparat chroni drzewa i krzewy owocowe, warzywa polowe i pod osłonami, rośliny ozdobne, zioła. Na szkodniki w lipcu narażone są też róże. Warto je chronić oraz stosować preparaty przeznaczone do tego gatunku.

Nie zapomnij o podlewaniu

Jeśli lipiec jest suchy i słoneczny, nie można zapomnieć o podlewaniu roślin i trawnika. Przynajmniej raz w tygodniu należy obficie podlać uprawy. Jest to lepszy sposób niż częste, powierzchowne podlewanie. Dlaczego? W glebie gromadzi się zapas wody, a rośliny mają możliwość głębszego zakorzenienia. Warto pamiętać, by podlewać ogród późnym popołudniem.

Trawnik w lipcu

Trawnik należy oczywiście regularnie kosić. Optymalna częstotliwość koszenia trawnika to raz w tygodniu. Raz na trzy tygodnie należy natomiast nawozić trawnik specjalnym nawozem. Najlepiej sprawdzi się nawóz Target z mikroskładnikami. Zagęści od trawnik i jednocześnie zmniejszy ilość chwastów dzięki zawartość azotu (konieczny do szybkiego wzrostu), a także miedzi, boru, żelaza, cynku i manganu.

Jeśli jednak pojawią się chwasty, należy je usuwać. Nie można zapominać o systematycznym podlewaniu. Na metr kwadratowy powinno przypaść 5l. wody na terenie piaszczystym i 3l. na terenie gliniastym. W niektórych przypadkach, np. gdy trawnik jest bardzo rozległy lub zwyczajnie brakuje nam czasu na jego podlewanie, warto rozważyć instalacje systemu automatycznego nawadniania, która z pewnością stanie się inwestycją na lata.

agricolle
nawóz do trawnika

2 thoughts on “Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w lipcu?”

  1. O! Takich informacji szukałem… Ale jakiś miesiąc temu 🙁 Szkoda, że dopiero teraz trafiłem na ten wpis. Ale w sumie wszystkie prace ogrodowe, które miałem wykonać wykonałem, więc nie ma tego złego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.