aranżacja oczka wodnego w ogrodzie

Rośliny przeznaczone do oczka wodnego

Atrakcyjny ogród to marzenie bardzo wielu z nas. Z pewnością każdy pragnie, aby to miejsce było doskonale urządzone, jednak nie zawsze wiemy, w jaki sposób je wyposażyć. Zatem co powinno znaleźć się w naszym ogrodzie, żeby wyglądał doskonale?aranżacja oczka wodnego w ogrodzie

Warto pamiętać, iż atrakcyjny ogród to przede wszystkim wspaniałe rośliny. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż jeżeli jest on większych rozmiarów warto także zdecydować się na oczko wodne. To właśnie dzięki niemu możemy sprawić, iż ta przestrzeń będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie. Zatem o czym powinniśmy pamiętać?

Wbrew pozorom wykonanie oczka wodnego nie jest takie trudne. Jednak podczas jego urządzania powinniśmy w szczególności pamiętać o tym, że bardzo ważne są odpowiednie rośliny, jakie wprowadzimy do takiego oczka. Należy mieć świadomość, iż oprócz tego, że wspomniane rośliny mogą pełnić doskonałą funkcję dekoracyjną w naszym oczku wodnym, dodatkowo zaopatrują je w tlen. Jest on niezbędny, jeżeli przykładowo w naszym oczku żyją ryby oraz inne żywe organizmy. Ponadto taka roślinność daje także schronienie owadom oraz innym mieszkańcom tego terenu w naszym ogrodzie.

Decydując się na wybór roślin do naszego oczka wodnego, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, w jakim stylu zostało urządzone nasze oczko wodne. Jeżeli poszukujemy odpowiednich roślin do tradycyjnego oczka, warto zdecydować się na przykładowo podział tego miejsca na strefy. Takie oczko wodne powinniśmy podzielić na strefę wody głębokiej oraz średnio głębokiej, jak również na strefę wody płytkiej oraz strefę błotną. Tym sposobem będzie nam zdecydowanie łatwiej dobrać odpowiednią roślinność.

Warto pamiętać, iż przykładowo podłoże w strefie błotnej powinno być stale utrzymywane na odpowiednim poziomie wilgotności. Jest to bardzo ważne dla rozwijających się w naszym oczku wodnym organizmów, jak również dla pozostałej roślinności. Warto tak uformować to podłoże, aby przykładowo po deszczu przelewała się tam woda ze strefy płytkiej. Można w takim miejscu zdecydować się przykładowo na zasadzenie roślin, które tylko i wyłącznie pływają po tafli wody. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będą lilie wodne. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, iż te rośliny lubią bardzo szybko się rozrastać. Z tego powodu musimy systematycznie pielęgnować to miejsce. Na powierzchni wody mogą być zasadzone także między innymi hiacynt wodny, jak również osoka aloesowata, a także pistia oraz żabiściek pływający, czy też rzęsa.

Z kolei w strefie głębokiej, która może sięgać aż do 150 centymetrów możemy zasadzić przykładowo grążel żółty, a także moczarkę kanadyjską. W strefie bagiennej doskonale sprawdzi się roślinność taka jak babka wodna oraz jaskier wielki, jak również kaczeniec (nazywany również jako knieć błotna), kosaćce japoński i żółty, a także kalla, kroplik. Doskonałym rozwiązaniem jest także krwawnica pospolita, a także niezapominajka błotna, czy też pałka, sit oraz popularna strzałka wodna i tatarak zwyczajny, wiązówka błotna. W strefie nadbrzeżnej także możemy posadzić wiele różnorodnych gatunków. Najlepiej sprawdzą się firletka poszarpana oraz gunera, jak również hutujnia sercowata, a także języczka pomarańczowa i kosaciec syberyjski.

Urządzenie oczka wodnego wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią roślinność do każdej strefy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.