jak rozpoznać najczęstsze choroby ziemniaków

Jakie są najczęstsze choroby ziemniaków?

Uprawa własnych warzyw oraz owoców w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu krok, ponieważ to właśnie dzięki temu mamy możliwość jedzenia ekologicznych produktów. Jednak warto pamiętać o tym, iż taka uprawa wbrew pozorom nie jest taka łatwa. Zatem o czym w szczególności powinniśmy pamiętać?
jak rozpoznać najczęstsze choroby ziemniaków
Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, iż choć w przypadku ekologicznej uprawy, na jaką możemy się zdecydować na naszej działce, nasze warzywa nie będą nawożone tak dużą ilością szkodliwych środków chemicznych, mogą one także zachorować. Najczęściej możemy to zauważyć w przypadku ziemniaków. Choć uprawa tych warzyw nie jest zbyt skomplikowana, niezależnie od stadium ich rozwoju, niestety mogą one być narażone na działanie szkodliwych grzybów, wywołujących choroby.

Po raz pierwszy szkodliwe bakterie or az grzyby mogą się pojawić w przypadku, gdy nasza roślina zacznie dopiero co kiełkować. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo. Przede wszystkim możemy być my sami za to odpowiedzialni, jeżeli przykładowo dobraliśmy nieodpowiedni gatunek ziemniaka do naszej gleby. Również nasz ziemniak może zachorować w trakcie kiełkowania, ponieważ zasadziliśmy go zbyt wcześnie. Najbardziej popularna choroba w tym okresie to między innymi mokra zgnilizna. Pojawia się najczęściej w przypadku, gdy akurat gleba jest bardzo mokra po intensywnych opadach. Warto pamiętać, iż do rozwoju grzyba odpowiedzialnego za powstanie tej choroby przyczynia się także wysoka wilgotność powietrza. W takich warunkach powinniśmy bardzo dobrze obserwować swoje rośliny i szybko reagować, jeżeli zauważymy jakieś zmiany.

Z kolei jeżeli nasze ziemniaki są w okresie wegetacji warto pamiętać, że także narażone są na różnego rodzaju choroby. Przede wszystkim bardzo szkodliwa jest między innymi zaraza ziemniaka. Może ona spowodować, iż z naszych plonów nic nie pozostanie. Za jej powstanie jest odpowiedzialny między innymi grzyb Phytophthora infestans. Ciekawostką jest fakt, iż nie jest to nowa choroba. Wspomniany grzyb po raz pierwszy na plantacjach pojawił się już w XIX wieku. Aby ochronić naszą uprawę, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na opryski naszych ziemniaków.

Należy mieć świadomość, iż choć uprawa warzyw nie jest taka prosta, nie powinniśmy z niej rezygnować. Decydując się na samodzielne uprawianie różnego rodzaju warzyw oraz owoców możemy mieć pewność, iż nie są one pryskane żadnymi środkami chemicznymi, które nie są dobre dla naszego zdrowia. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, iż czasem na naszych warzywach mogą pojawić się różne choroby, które należy zwalczyć za pomocą odpowiednich preparatów. Bardzo wiele osób boi się takich sytuacji i twierdzi, iż takie preparaty są tak samo szkodliwe, jak te stosowane podczas dużych upraw. Jednak nic bardziej mylnego. Środki stosowane samodzielnie aby wyleczyć roślinę nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego powodu, jeżeli mamy przykładowo ochotę na założenie własnego ogródka warzywnego, powinniśmy jak najbardziej się na to zdecydować i nie martwić się, gdy przykładowo nasz ziemniak będzie chorował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.