jak rozpoznać choroby borówek

Rozpoznawanie i zwalczanie chorób borówki amerykańskiej

Borówki to jedne ze smaczniejszych owoców, dlatego też często są uprawiane w przydomowych ogródkach. Na szczęście niezbyt często są one porażane przez różne choroby, jednak – ta kie sytuacje się zdarzają. Warto wtedy wiedzieć, jak rozpoznać potencjalne chorobowe zagrożenie, i jak na nie zareagować.jak rozpoznać choroby borówek

Zapobieganie i zwalczanie chorób
Środków do ochrony borówek nie ma zbyt wiele, dlatego też niezwykle ważne jest zapobieganie występowaniu chorób. Trzeba więc odpowiednio je pielęgnować, zachować odległość rozsadzania (dwa metry), a także kupować krzewy ze sprawdzonych szkółek. Kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z chorobami, te grzybowe można zwalczać preparatami Switch 62,5 WG lub 33 WG, sprawdzą się także preparaty Signum 33 WG. Będą one zabezpieczały roślinę, jednocześnie hamując rozwój grzybów. Można skorzystać także z biologicznego środka Polyversum WP, który będzie chronił rośliny, a z powodzeniem zastępuje on chemiczne fungicydy. Środek ten nie jest szkodliwy dla środowiska, a także nie wymaga okresu karencji (można nim więc opryskiwać krzewy, na których dojrzewają już owoce). Polyversum WP stosuje się w następujący sposób: 1,5 g środka rozpuszcza się w 5 litrach wody. Wystarcza to wtedy do oprysku 100 m² uprawy borówek.
Należy pamiętać, że zainfekowane chorobą pędy krzewów, których nie da się uratować, trzeba wykopać lub wyciąć i spalić. Ważne jest, by pęd wyciąć poniżej objawów choroby – aż do zdrowej tkanki (wtedy cały zabieg będzie skuteczny).

Choroby borówek
Jak już było wspomniane wyżej – krzewy borówkowe nie są zbyt mocno podatne na infekcje, a może do nich dojść przez błędy w uprawie, czy nieodpowiednio dobrane stanowisko – wtedy rośliny ulegają osłabieniu. Chorobowe zmiany mają podłoża: wirusowe i bakteryjne, oraz grzybowe. Aby rozpoznać daną chorobę, trzeba wiedzieć jak ona wygląda i czym się charakteryzuje. Tak więc, najpowszechniejsze z nich to:
– zgorzel pędów – Dotyczy przede wszystkim jednorocznych i dwuletnich pędów: w dolnej ich części powstają drobne plamy, które mają czerwono-purpurowe obwódki. Po jakimś czasie od wystąpienia, plamy się rozrastają i szarzeją, a na nich pojawiają się czarne i okrągłe owocniki (tzw. nekroza). Choroba może objąć cały pęd i w efekcie doprowadzić do jego zamierania.
– szara pleśń – To zgorzel wierzchołków dość młodych pędów, ale także porażenie kwiatów, liści, a nawet owoców. Pędy i kwiaty najpierw brunatnieją, a potem zasychają. Natomiast na liściach zaczynają tworzyć się purpurowe plamy nekrotyczne, a owoce borówki gniją. Kiedy wilgotność powietrza jest wysoka, na krzewach pojawia się szary i pylący nalot.
– antraknoza – To choroba dotykająca przede wszystkim dojrzewające owoce. Grzybowe zakażenie dokonuje się bowiem w czasie kwitnienia (zazwyczaj przy deszczowej aurze). Zainfekowane owoce gniją. Kiedy zakażeniu ulegną pędy i liście, objawia się to brązowymi i czarnymi plamami w różnych rozmiarach.
– biała plamistość liści – Zaczynają być one biało-szare i otoczone brunatną obwódką, na ich powierzchni mogą wytworzyć się ciemne owocniki. Zarażone liście przedwcześnie zamierają i opadają.

Kiedy rozpozna się którąś z opisanych chorób, trzeba zareagować – by ją zwalczyć oraz ochronić sąsiednie krzewy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.