dbanie o kwiaty ogordowe

Jak wyhodować piękne i zdrowe powojniki?

Powojniki należą do najpiękniejszych pnączy kwitnących, jakie można spotkać w ogrodach. Ich kwiaty w różnych kolorach i wielkościach są prawdziwą ozdobą i dumą posiadaczy ogrodów, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tym wdzięcznym roślinom oraz dowiedzieć się w jaki sposób postępować przy ich pielęgnacji, aby rozwijały się prawidłowo i obficie kwitły.

Jakie odmiany powojnika są obecnie popularne wśród hodowców?

Powojnik czyli clematis występuje w kilkuset odmianach różniących się pokrojem liści, kwiatów, wielkością i kolorystyką. Są to rośliny pnące i okrywowe, które wymagają zastosowania podpór, gdzie obficie się rozrastają. Mogą także być wykorzystywane jako osłony dla mniej reprezentacyjnych miejsc w ogrodzie. W zależności od tego, czy roślina ma spełniać funkcje ozdobne, czy też bardziej osłonowe można wybrać spośród clematisów wielkokwiatowych oraz drobno kwiatowych. Powojniki o dużych kwiatach osiągają mniejsze rozmiary, za to są obsypane kolorowym ukwieceniem.

Do popularnych odmian wielkokwiatowych należą pięknie wybarwione gatunki, na przykład „Jan Paweł II” lub „The President”. Odmianami o drobniejszych kwiatach, ale silnie rosnącymi są powojniki górskie, pnące i tanguckie.

Jakie wymagania stanowiskowe mają powojniki?

Te wdzięczne rośliny najlepiej rozwijają się na stanowiskach mniej nasłonecznionych, czyli najbardziej odpowiada im wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia, ale niektóre odmiany świetnie znoszą miejsca mocno nasłonecznione. Rośliny wymagają zastosowania podpór, dobrze czują się przy ogrodzeniach i siatkach, gdzie dodatkowo są zabezpieczone przed wiatrem, którego nie tolerują zbyt dobrze.

Do posadzenia clematisa powinna być przygotowana ziemia lekka, żyzna i próchnicza, w takiej glebie mogą rosnąć zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach lub donicach. Po posadzeniu na odpowiednio przygotowanym stanowisku nie można zapominać o regularnym podlewaniu i nawożeniu stosując specjalny nawóz do roślin kwitnących z przeznaczeniem dla powojników. Podlewanie i zasilanie jest w przypadku tego gatunku niezwykle istotne, ponieważ nie znosi on przesuszenia, a jeśli specjalny nawóz do roślin kwitnących nie jest regularnie stosowany, po prostu kwitnie mniej obficie.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają powojniki dla pięknego rozwoju?

Posiadając powojniki w ogrodzie trzeba koniecznie pamiętać o dwóch zasadniczych zabiegach, które prawidłowo przeprowadzane powodują lepszy i zdrowszy rozwój tych przepięknych roślin. Są to cięcia w odpowiednim czasie oraz zabezpieczanie roślin przed zimą. Powojniki wielkokwiatowe należy przycinać zgodnie z wymaganiami konkretnego gatunku przed okresem kwitnienia. Zabiegi regulacyjne pozwalają na uzyskanie ładnego pokroju rośliny oraz bardziej obfite kwitnienie w następnym okresie letnim. Clematisy z gatunków drobnokwiatowych takich cięć nie wymagają, ale w razie konieczności zastosowania bardzo dobrze je znoszą. Przed zimą należy pamiętać o okryciu dolnej części rośliny, gdzie konieczne jest usypanie kopczyka z ziemi, który będzie chronił bryłę korzeniową przed przemarzaniem.

podłoże ph+
nawóz do powojników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.