zdrowa hodowla papryki

Uprawa papryki – warto poznać jej szkodniki oraz chemiczne i domowe sposoby jej ochrony

Uprawa papryki nie należy do łatwych, ponieważ roślina ta narażona jest na wiele chorób i szkodników. Zdrowy materiał nasadzeniowy to podstawa. Najlepiej sadzić paprykę z rozsad wolnych od wszelkich chorób i szkodników. A kiedy pojawiają się szkodniki, to zależnie od ich rodzaju należy zastosować właściwy środek zwalczający szkodniki papryki zalecany w jej uprawach.

Najczęściej występujące szkodniki papryki to: mszyce, mączlik szklarniowy czy też przędziorki lub wciornastki.

Mszyce


Są szkodnikami wielu roślin uprawnych, również papryki. Mszyce żerują na spodniej części liści, pędach, kwiatach i owocach, co hamuje wzrost rośliny, oraz powoduje żółknięcie liści oraz zamieranie kwiatów i owoców,
Ochrona:

  • środki chemiczne zwalczające mszyce polecane w uprawach papryki
  • lub też naturalne środki równie skuteczne gdy owad się dopiero pojawił – roztwór z szarego mydła, preparat na bazie czosnku i cebuli, mniszka lekarskiego czy tytoniu oraz wprowadzanie owadów będących drapieżcami bądź pasożytami mszyc.

Mączlik szklarniowy – „biała muszka”


Szkodnik bardzo uciążliwy w walce, ponieważ jak większość szkodników papryki ma kilka stadiów wylęgowych. Larwy i owady dorosłe mączlika żerują, wysysając soki, zwykle na wierzchołkowych częściach roślin, uszkadzając je i prowadząc do chlorozy liści. Zmniejszając w ten sposób plon.
Ochrona:

  • zwalczanie chemiczne insektycydami, odkażanie szklarni oraz wprowadzanie pasożytniczej błonkówki.

Przędziorki – chmielowiec i szklarniowy


Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki tych roztoczy wysysając soki przyczyniają się do powstawania charakterystycznych jasnych punktów na liściach, które z czasem łączą się. Powierzchnie pomiędzy nerwami liścia zaczynają początkowo żółknąć, potem brunatnieją co z czasem powoduje zamieranie liści. W dolnej części liścia pojawiają się swoiste pajęczyny. Przędziorki uszkadzają również pąki kwiatowe, kwiaty i młode owoce papryki,
Ochrona:

  •  stosowanie chemicznych środków ochrony – insektycydy, oraz walka biologiczna polegająca na wprowadzaniu drapieżnego roztocza lub dobroczynka szklarniowego.
  • Do naturalnych metody walki z przędziorkami należy również przemywanie liści wodą z mydłem lub też smarowanie ich olejem roślinnym oraz preparaty na bazie wyciągu z czosnku lub łusek cebuli, a także naparu z cynamonu, goździków, ziół i czosnku.

Wciornastki – tytoniowy i zachodni


Larwy i owady dorosłe tych szkodników żerują na wszystkich nadziemnych częściach rośliny wysysając z niej soki. W miejscu uszkodzonych komórek pojawiają się znamienne małe i srebrzyste cętki, które z czasem ulegają połączeniu. Wciornastki sprawiają, że liście zaczynają żółknąć, potem brunatnieć i z czasem następuje deformacja blaszek liściowych. Duże nasilenie tych owadów może nawet doprowadzić do zniekształcenia zawiązków owoców oraz opadania pąków kwiatowych, a także młodych owoców.
Ochrona:

  • walka środkami chemicznymi przeznaczonych do zwalczania wciornastek, jak również wprowadzenie drapieżnego roztocza lub drapieżnego pluskwiaka. Można też przemywać liście wodą z szarego mydła.
nissorun
karate gold

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.