hodowla zdrowych moreli

Morele – owoce bardzo podatne na szkodniki

Te pyszne owoce cieszą podniebienia wielu z nas. Jednak szkodniki również uwielbiają ich słodki smak i żółto- pomarańczową skórkę. Choroby i wirusy także nie są im obce. W związku z tym sadownik, które chce utrzymać swoje morele w nienaruszonym zdrowiu, musi sięgnąć po środek zwalczający choroby moreli.

Jakie szkodniki zagrażają gałęziom i pędom moreli?

Pierwszy z nich to misecznik tarninowy. Jest on bardzo niebezpieczny, bo larwy tego intruza atakują korę pni i gałęzi powodując ich zasychanie i obumieranie. Szkodnik ten niby nie występuje na owocach czy liściach. Jednak gdy nie zostanie w porę powstrzymany, może z powodzeniem dobrać się do pędów. By się go pozbyć- wystarczy oprysk. Kolejny nieprzyjaciel moreli to zwójka koróweczka. Szkodnik ten wyżera w pniu i gałęziach otwory, z których sączy się kleista maź i brunatne odchody. Gąsienica będąca nierozwiniętą formą zwójki drąży w gałęziach korytarze, niszcząc je w ten sposób.

Jak można pozbyć się zwójki koróweczki? W bardzo prosty sposób, bo wystarczy trzykrotnie opryskać pień i gałęzie środkiem chemicznym. Pierwszy raz należy uczynić to w czerwcu, potem jeszcze dwukrotnie- za cztery i dwa tygodnie od pierwszego oprysku. Precyzji temu zabiegowi z pewnością doda, zastosowanie dyszy strumieniowej. Jest to na pewno o wiele wygodniejszy sposób niż opryski wykonywane ręcznie.

Jak pomóc zarażonym liściom moreli?

Zazwyczaj chorują one przez jednego szkodnika. Jego nazwa to czerniec ciemny. Jego larwa co prawda nie żeruje na liściach owocu, ale żerując na ogonkach, powoduje opadanie liści. Nie można go więc lekceważyć, bo mimo że wygląda niepozornie, może narobić wielu szkód. Jego domeną podobnie jak wyżej wymienionego szkodnika jest rzeźbienie korytarzy wewnątrz drzewa. Trudność z jego wykryciem polega na tym, że działa on powoli, niemal strategicznie, toteż łatwo przegapić pierwsze symptomy jego bytowania. Jak skutecznie mu przeciwdziałać? W pierwszej kolejności należy zakupić stosowne opryski. Jednak w Polsce występuje on dosyć rzadko, toteż nie ma z nim większych kłopotów.

Jakie rodzaje szkodników bytują na owocach moreli?

Najpopularniejszym jest skośnik brzoskwinia czek. Jego nazwa może wskazywać, że lubuje się wyłącznie w brzoskwiniach, lecz nie jest to prawdą. Z równie wielką zawziętością atakuje owoce moreli. Działa on w ten sposób, iż zagnieżdża się w owocach, przez co one gniją i opadają. Jak można się go skutecznie pozbyć. Wystarczy przed zawiązaniem się moreli użyć metomylu. Jest to specyfik o działaniu owadobójczym. Innymi szkodnikami są owocanka południówka i owocówka południóweczka.

Jak widać- szkodniki upodobały sobie różne części składowe moreli. Na każdego zatem działa inny specyfik. Każdy z nich pojawia się na innym etapie rozwoju drzewek owocowych. Nie jest zatem rzeczą prostą ochronić je na tyle skutecznie, by wyszły z tego bez żadnego uszczerbku. Jedyne co pozostaje to uważna obserwacja. Poza tym morele oprócz tego, że smaczne są też niezwykle delikatne. Trzeba również chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak mróz czy śnieg.

switch 625

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.