pomiar kwasowości gleby

Dlaczego warto badać poziom kwasowości gleby w ogrodzie?

Piękny ogród ze zdrową roślinnością o ładnym pokroju i wybarwieniu jest marzeniem wielu osób. I jest to marzenie, które jak najbardziej jest możliwe do zrealizowania. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że aby kwiaty, krzewy, drzewa ozdobne, warzywa oraz owoce rosły szybko i cieszyły swoim wyglądem, a także smakiem, trzeba sprawdzić stan gleby. Od jej właściwości chemicznych, a szczególnie od poziomu kwasowości zależy prawidłowy wzrost roślin, których różne gatunki mają określone wymagania co do stanowiska. Pomiar kwasowości gleby można mierzyć różnymi metodami, ale najlepszy obecnie jest miernik podłoża, który jest dostępny w kilku wersjach w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym, a także w sklepach internetowych i jego zakup nie stanowi żadnego problemu.

Czym jest odczyn kwasowości gleby i o czym mówi?

Jest to charakterystyczny dla podłoża w danym miejscu wskaźnik pH, który określa poziom zakwaszenia, a od niego zależy wzrost i rozwój roślin, ponieważ zapewnia dostępność składników mineralnych, przepuszczalność wodną oraz ilość mikroorganizmów poprawiających strukturę ziemi. Prawidłowo wykonany pomiar kwasowości gleby daje informacje, jakie rośliny można na niej posadzić oraz w jaki sposób poprawić jej stan, aby rosły one i rozwijały się satysfakcjonująco. Jeśli odczyn kwasowości jest zbyt duży można zastosować wapnowanie, a w przypadku, kiedy jest za niski można zakwasić ziemię pod uprawę dostępnymi środkami ogrodniczymi, służącymi do tego celu.

Kiedy i w jako sposób należy pobrać próbki gleby do badania poziomu pH?

Pomiar kwasowości gleby należy przeprowadzać koniecznie przed planowanym założeniem ogrodu. Warto dysponować dobrym i dokładnym urządzeniem, jakim jest miernik podłoża, ponieważ nie tylko na tym etapie sprawdzanie stanu ziemi pod uprawę lub sadzenie roślin ozdobnych jest wskazane. Należy tę czynność dokonywać zawsze, przed sezonem wegetacyjnym, ponieważ kwasowość gleby zmienia się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, atmosferycznych oraz podczas nawożenia, które przeprowadzane jest regularnie każdego roku. Bardzo ważny jest moment, kiedy pobierane są próbki ziemi, nie należy tego robić bezpośrednio po zastosowaniu nawozów. Aby wynik pomiaru kwasowości był miarodajny należy z obszaru działki pobrać kilka próbek, najczęściej są to trzy lub cztery na każde sto metrów kwadratowych.

Jakie typy mierników podłoża ogrodniczego są najlepsze?

Obecnie najbardziej efektywne i najwygodniejsze do pomiarów kwasowości gleby są dwa rodzaje mierników. Pierwszy z nich jest to kwasomierz z płynem, za pomocą którego sprawdzane są wcześniej pobrane próbki. Można kupić go w każdym sklepie ogrodniczym i kosztuje niewiele. W zetknięciu z ziemią płyn zmienia kolor i na tej podstawie można określić poziom pH. Drugi model o wiele bardziej dokładny i prostszy w użyciu działa na zasadzie sondy, którą wkłada się w ziemię w kilku miejscach na działce. Odczyt wyniku jest widoczny na skali i jest wiarygodny oraz dokładny. Urządzenie może służyć przez kilka lat, z pewnością warto w zainwestować.

miernik ph

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.