ochrona warzyw przed chorobami

Botrytis cinerea czyli szara pleśń

Szara pleśń jest nazwą choroby wywoływanej przez grzyba o łacińskiej nazwie Botrytis cinerea. Patogen jest przenoszony na różne rośliny zarówno doniczkowe, ale również gatunki ogrodowe, polne i nawet drzewa leśne. Atakowane są różne fazy rozwojowe oraz różne części. Mogą być to nasiona, dorosłe osobniki oraz owoce.

 

Gdzie występuje szara pleśń?

Szara pleśń jest bardzo powszechnie występującym grzybem w świecie roślin. Atakowane mogą być rośliny warzywne takie jak: pomidory, fasola, sałata oraz rośliny sadownicze tj. maliny, porzeczki, winorośla. Występując na plantacjach truskawek, może w bardzo znaczny sposób obniżyć plonowanie. Wartym uwagi jest fakt, iż mogą być atakowane owoce w trakcie przechowywania w chłodni.

Botrytis cinerea atakuje również świat roślin ozdobnych, do którego można zaliczyć takie gatunki jak: dalie, róże, goździki, cyklameny. Atakowane są też rośliny przyprawowe i lecznicze tj. majeranek i estragon. Szczególnie narażone są rośliny uprawiane w warunkach szklarniowych, ponieważ tak panuje odpowiednia wilgotność i temperatura sprzyjająca rozwojowi szarej pleśni.

Jak rozpoznać szarą pleśń?

Specyficznym objawem choroby są ślady pylącego nalotu albo przebarwienia w postaci charakterystycznych plam. Wspomniany nalot charakteryzuje się szarym zabarwieniem o strukturze puszystej. Rośliny mogą być porażane w różnych stadiach rozwojowych. Dlatego też na siewkach wielu roślin pojawia się porażenie łodygi, która zmienia swoją barwę na brunatną. Porażone mogą być także pąki kwiatowe, które z biegiem czasu brunatnieją i zwyczajnie zamierają. Na dorosłych roślinach występują wspomniane plamy, które po pewnym czasie brunatnieją i stają się gnilne. Wśród charakterystycznego szarego nalotu pojawiają się czarne i twarde owocniki grzyba tzw. skleroty.

Jak zwalczać szarą pleśń?

Istnieje wiele aspektów ekologicznej uprawy, które mają na celu wyeliminować szarą pleśń. Wyróżnić tu należy odpowiednie zmianowanie roślin, czyli kolejność występowania po sobie określonych gatunków. Oprócz zmianowania ważny jest odpowiedni rozstaw. Rośliny powinny mieć wystarczający dostęp do światła i nie powinny konkurować nawzajem o warunki bytowania. Istotnym czynnikiem jest także odpowiednie nawożenie. Należy tutaj wspomnieć na fakt stosowania nawozów azotowych, które mają szczególny pośredni wpływ na rozwój pleśni śniegowej. Rośliny przenawożone azotem bardzo intensywnie przyrastają na długość, często powodując wyleganie. Stworzone w ten sposób warunki determinują powstawanie szarej pleśni. Reasumując, powinno się nawozić odpowiednie dawki z uwzględnieniem gatunku i odmiany rośliny, a także zasobności gleby w mikroskładniki.

Stosowanie oprysków

Jeżeli wspomniane metody przeciwdziałania szarej pleśni o podłożu naturalnym, nie wystarczają- należy sięgnąć po środek zwalczający szarą pleśń. Bardzo cenne są tu preparaty o charakterze ekologicznym, a dokładnie działające w sposób biologiczny. Do tego typu preparatów należy zaliczyć środek zawierający Pythium oligandrum. Ten środek pasożytuje na Botrytis cinerea i jest nieszkodliwy dla roślin i ludzi.

magnicure
signum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.