pielęgnacja roślin mączką bazaltową

Mączka bazaltowa w uprawie roślin

Mączki mineralne zwane też skalnymi, od tysięcy lat znajdują zastosowanie w nawożeniu gleby i uprawie roślin. Zawierają składniki mineralne i mikroelementy o składzie zbliżonym w występowaniu naturalnym. Dzięki temu stanowią naturalne i bezpieczne nawozy. Składniki mineralne są stopniowo rozpuszczane w glebie tworząc właściwe podłoże pod uprawę nawet wymagających roślin.

Główną wykorzystywaną w rolnictwie jest mączka bazaltowa. Bazalt pochodzenia wulkanicznego jest wylewną skałą. Naturalny proces powstawania skalnego pyłu jest długotrwały, dlatego dziś stosuje się obróbkę mechaniczną otrzymując gotowy produkt. Podczas wydobycia i obróbki powstaje pył, zwany mączka bazaltowa.

Zastosowanie jej w rolnictwie znane było już w czasach starożytnych. Rzymianie odkryli, że w pobliżu skał bazaltowych, gleba jest żyzna i urodzajna. Obfite plony zachęcały do użytkowania ziemi w pobliżu skał. Przydatna zarówno w uprawie gleb ciężkich jak i lekkich, piaszczystych oraz ubogich w materiały ilaste. Zwiększa ona pojemność wodną gleb, zwłaszcza w warstwie próchnicznej ziemi.

Produkt ten jest bogaty w mikro i makroelementy. W składzie mączki bazaltowej znajdziemy:

 • glin
 • krzemionka
 • tlenem żelaza
 •  tlenek magnezu
 •  tlenek fosforu
 • tlenek potasu
 •  tlenek manganu
 •  tlenek wapnia
 •  tlenek tytanu
 •  tlenek baru
 • tlenek sodu

Mączki bazaltowe mogą się nieznacznie różnić składem, w zależności z jakiej kopalni kruszywa pochodzą. Zawarta w nich krzemionka zwiększa twardość łodyg, a tym samym daje większą ochronę przed atakiem szkodników.

Jakie zastosowanie ma mączka bazaltowa? 

Zastosowanie mączki bazaltowej jest szerokie, służy jako środek poprawiający właściwości gleby, nawóz mineralny, środek ochrony roślin, dodatek do kompostu, który można bezpośrednio rozsypać na glebę lub pod sadzone krzewy i drzewa owocowe. Podnosi poziom pH, dzięki czemu sprawdza się do odkwaszania gleby w uprawie roślin preferujących odczyn lekko kwaśny, obojętny lub zasadowy.

Można nią również opylać rośliny, eliminując tym samym mszyce. Jest to bardzo ekologiczna metoda, ponieważ mączka bazaltowa nie zawiera toksyn, a tylko naturalne składniki mineralne. Świetnie sprawdza się w ochronie grządek i rabat przed ślimakami. Opylanie mączką bazaltową sprawdzi się też w przypadku ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Można też zastosować ją do obtoczenia nasion, najlepiej zrobić to na kilka dni przed planowanym wysiewem.

Właściwa pielęgnacja roślin wymaga zastosowania odpowiednich środków wzbogacających glebę w składniki mineralne. Mączka bazaltowa poprzez swój skład i właściwości świetnie sprawdza się w ogrodnictwie i uprawach rolnych. Można ją stosować praktycznie pod wszystkie uprawy rolne, sadownicze, warzywnicze, wysiewane zioła i kwiaty. Świetnie nadaje się do uprawy roślin wieloletnich, a także pod duże użytki zielone. Jako produkt ekologiczny znajduje zastosowanie przez wszystkich tych, którzy stawiają na zdrową żywność i wcześniejsza uprawę.
Ważne jest też spożywanie produktów uprawianych na bazie mączki bazaltowej. Dzięki niej są one wzbogacone o niezbędne składniki mineralne stanowiąc świetny suplement diety.

mączka bazaltowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.