zwalczanie chwastów w ogrodzie

Perz – bardzo podstępna roślina

Uprawa ziemi nie jest rzeczą prostą, I nieważne czy chodzi o zwykły przydomowy ogródek, czy pola uprawne W obu tych miejscach może zagnieździć się perz. Jest to bardzo niebezpieczny przeciwnik, gdyż utrudnia on innym roślinom dostęp do wody i innych składników mineralnych, które znajdują się w glebie. W związku z tym, gdy tylko pojawi się w naszych ogrodach, należy go natychmiast wyeliminować. W przeciwnym wypadku może znacznie ograniczyć ilość plonów lub wpłynąć na wygląd domowych kwiatów.

Czym tak właściwie jest perz?

Jest to chwast wieloletni, który potrafi wytwarzać rozłogi. One rozrastają się- zajmując przy tym coraz większą powierzchnię. Trudno z nim walczyć, ponieważ jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, Jemu nie przeszkadza ani nadmiar wody, ani susza. Ma też zdolności regeneracyjne, przez co jego całkowite wyplenienie z terenu ogródka czy trawnika trwa dosyć długo. Najlepszą metodą zapobiegawczą jest po prostu zwykła obserwacja. Gdy chwast jest mały, wtedy najłatwiej go usunąć. Poddaje się on bez problemu wszystkim działaniom mechanicznym, można go więc wyrwać rękoma lub użyć narzędzi ogrodowych.

Pomocna może okazać się zwyczajna motyka lub sierp. Gdy kwiaty jeszcze nie wzeszły, można użyć kosiarki. Należy pamiętać, że ta przebiegła roślina błyskawicznie się rozmnaża. Z jednego rzutu mogą powstać chwasty, które będą zajmować niemal cały ogródek. W takim przypadku mechaniczna metoda wyrywania perzu zwyczajnie się nie sprawdzi. Aby pozbyć się problemu, trzeba sięgnąć po środki chemiczne. Tylko one wyeliminują intruza raz na zawsze.

Jakie środki chemiczne zastosować, by pozbyć się chwastów?

Najlepiej sprawdzają się opryski, które mają w swoim składzie herbicydy. Ten środek stosowany jest na chwast w sposób nalistny. Substancja wnika w kłącze perzu, dociera do korzeni i niszczy jego strukturę, w wyniku czego roślina obumiera. Herbicydy działają dosyć szybko, bo po upływie tygodnia liście zaczynają- żółknąc, a przez następne dwa tygodnie chwasty stopniowo zanikają. Oczywiście wspomniany wyżej oprysk dotyczy najczęściej kwiatów i roślin ogrodowych. W przypadku roślin uprawnych takich jak łubin, pszenica czy kukurydza wzmacniany jest o inne substancje, które spotęgują jego działanie. O czym należy pamiętać przy rozpylaniu tego typu preparatów?

Pierwsza i zarazem najważniejsza zasada to ta, żeby żadnym pod pozorem nie spryskiwać liści ani łodyg roślin, które chcemy chronić. Mogłoby to poważnie im zaszkodzić i zakłócić ich rozwój. Po drugie należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Takowa zawsze znajduje się w środku opakowania, w którym przechowywany był preparat. Tam na pewno wyjaśnione jest, jakie powinny być proporcję. Wiadomo przecież, że muszą być one właściwe, inaczej środek zwalczający perz może okazać się za mocny lub za słaby. Usuwanie perzu najlepiej przeprowadzić, gdy nie ma wiatru, a na niebie świeci słońce. Te dwa czynniki, czyli brak podmuchów wiatru i ciepło są niezwykle istotne, bo ułatwiają pracę. Ważnym czynnikiem jest też wysokość chwastu. Nie może on być niższy niż 10 centymetrów.

sprinter
avans

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.