pielęgnacja trawników w ogrodzie

Jak usuwać mech na trawniku?

Mech w trawniku to powszechny, a jednocześnie ciężki w zwalczeniu problem. Wielu właścicieli prywatnych ogródków nie potrafi sobie poradzić z tą oszpecającą trawę przypadłością. Aby chwasty nie pojawiały się, należy stosować odpowiednie metody pielęgnacyjne. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii sprzyjają rozrostowi kolejnych nieprzyjaciół. Przyda się także z pewnością środek zwalczający mech na trawnikach.

Chwasty, takie jak mech, to prawdziwa plaga – rosną w wielu miejscach, jednak szczególnie chętnie wybierają sobie trawę. Warto uświadomić sobie, z czego to wynika, by w przyszłości móc zapobiegać tego typu problemom.

  • Mchom w pojawianiu się sprzyjają warunki wilgotne i ciemne, o zbitej, słabo napowietrzonej glebie, której pH jest zdecydowanie kwaśne.
  • Dodatkowo przyczynia się do tego słaba kondycja źdźbeł. Mech doskonale się wówczas rozwija, przewyższając i zarastając pozostałą roślinność i wpływając na zdrowie i kolor trawy poprzez podbieranie jej nie tylko wilgoci, ale także istotnych dla jej wzrostu elementów odżywczych. Warto zatem w miarę możliwości odsłonić trawniki (np. pozbywając się niepotrzebnych gałęzi) i pamiętać o kilku zasadach ich pielęgnacji.
  • Obfite podlewanie nie może odbywać się zbyt często. Dodatkowo trzeba pomyśleć o dobrym drenażu i napowietrzeniu. Aerację zaleca się przeprowadzać poprzez nakłuwanie gleby specjalnym aeratorem lub tradycyjnymi widłami lub grabiami, a następnie dokonać uzupełnienia piachem.
  • Warto wziąć pod uwagę również sposób koszenia – konieczna jest oczywiście regularność, jednak zbyt częste i nadmierne skracanie jest zupełnie zbędne, wystarczy zatem przeprowadzać tę czynność najwcześniej, gdy trawa przekroczy 4 cm.Zaleca się także skontrolować odczyn gleby – tu wykorzystać można zarówno przeznaczone do tego urządzenie, jak i papierek lakmusowy.

Oczywiście należy również zaopatrzyć się w środek zwalczający mech na trawnikach. Może to być preparat chemiczny, jak również specjalny nawóz. Pierwszy z nich rozpyla się co kilka tygodni, wraz z nadejściem wiosny. Trawa powinna być ścięta – zbyt długie źdźbła uniemożliwiają przedostanie się substancji do chwastu, który ma być zniszczony. Bardzo ważne są też nawozy – one również sprzyjają eliminowaniu pojawiającego się mchu. Najważniejszym składnikiem, który na to wpływa, jest siarczan żelaza. To właśnie on usuwa wszystkie chwasty. Przy okazji dobry środek zwalczający mech na trawnikach odżywia źdźbła, umożliwia ich regenerację, poprawę odporności, zapobieganie niszczeniu i występowaniu rozmaitych chorób atakujących roślinność. Nawóz najczęściej ma postać sproszkowanego produktu, który następnie trzeba rozmieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Należy także pamiętać, że temperatura sprzyjająca tego rodzaju metodom powinna wynosić minimum 0 stopni Celsjusza. Dodatkowo użycie każdego preparatu – bez względu na to, w jakiej jest formie – wymaga dostosowania do jakości gleby, jej rodzaju i odczynu. Warto także zapoznać się z informacjami producenta i zachować wszystkie zasady ostrożności. Środek usuwający mech w trawniku może być szkodliwy dla zwierząt i ludzi.

antymech
efect24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.