odkwaszanie gleby w ogrodzie

Zadbajmy o stan gleby

Odkwaszanie gleby to niezwykle ważna czynność w trosce o uprawę roślin. Większość z nich woli bowiem obojętny odczyn gleby. Kiedy więc nasza gleba staje się zbyt kwaśna, nasze rośliny przestają dobrze rosnąć, zaczynają chorować i w rezultacie umierają. Jeśli więc widzimy, że nasza gleba wymaga odkwaszania, należy zabrać się za to jak najprędzej. Inaczej utrudnimy roślinom pobieranie w pełni potrzebnych do życia składników mineralnych.

Jak wygląda prawidłowe odkwaszanie gleby?

Jeśli dokonaliśmy pomiaru gleby i okazało się, że jest ona zakwaszona, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. O tym, czy nasza gleba jest zakwaszona dowiemy się także wtedy, gdy w ogrodzie pojawia się chwasty. Mlecz polny czy stokrotka to znak, że nasza gleba wymaga odkwaszania. Pojawianie się chwastów to sygnał, że gleba wymaga naszej pomocy. To ważna czynność zważając na fakt, że zwłaszcza warzywa lubują się w pH pomiędzy 6,0 a 6,5. Odpowiedni poziom kwasów w glebie to pierwszy krok do otrzymania zdrowych, prawidłowo rosnących roślin. Wszystko za sprawą wapnia, który jest niezbędny podczas procesu wzrostu rośliny. Jego prawidłowy poziom daje nam gwarancję, że posadzone rośliny wyrosną zdrowe.

Co powinniśmy wiedzieć o odkwaszaniu

Należy pamiętać, że odkwaszania wcale nie musimy wykonywać w wypadku wszystkich roślin. Istnieją bowiem takie, które lubią kwaśne gleby. Zabieg ten powinniśmy wykonywać jesienią, gdy plony zostaną już zebrane, bądź dopiero wiosną, tuż przed sadzeniem. Ważne, aby wykonać wtedy odkwaszanie przynajmniej trzy tygodnie przed sadzeniem naszych roślin. Po tym, jak wykonamy już odpowiednie pomiary naszej gleby i okaże się, że odkwaszanie gleby jest koniecznie, to czas na zaopatrzenie się w jak najlepszej jakości nawozy. Najczęściej spotyka się tlenkowe i węglanowe. Tlenkowe polecane są do cięższych gleb, jednak ważna jest tutaj ilość nawozu. Zazwyczaj nawóz tlenkowy jest o wiele silniejszy niż węglanowy, dlatego należy dawkować go bardzo ostrożnie. Nawóz węglanowy jest z kolei delikatniejszy i nadaje się do zwykłych gleb, niewymagających specjalnej troski. Równie ważna jest dobrej jakości ziemia do siewu. To właśnie ona w połączeniu z dobrym nawozem jest gwarancją otrzymania roślin o idealnej kondycji w naszym ogrodzie.

Przygotowanie ogrodu do zabiegu odkwaszania

Ziemia do siewu zapewni nam idealny fundament w procesie odkwaszania gleby. To właśnie od niej powinniśmy rozpocząć rewolucję w naszym ogrodzie. Dobre podłoże to podstawa, bez którego nie możemy oczekiwać zdrowo i szybko rosnących roślin, które są dodatkowo odporne na szkodniki czy patogeny obecne w ziemi. Dzięki takim warunkom zachowanym w naszym ogrodzie rosnące rośliny będą zdrowe i niezwykle wytrzymałe na wszystkie czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Szybko dostrzeżemy rezultaty naszej pracy, jaką włożyliśmy w odkwaszanie gleby. Ziemia do siewu pomoże uzyskać nam smaczne i zdrowe warzywa, jakich nie dostaniemy w żadnym sklepie. Odpowiednie przygotowanie ogrodu pokaże nam, jak ważna jest regularna praca nad stanem gleby jak i samych roślin.

ZIEMIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.