wybór podłoża dla sukulentów

Podłoże do kaktusów i sukulentów – jakie wybrać?

Kaktusy nie są roślinami wymagającymi. Oczywiście trzeba zapewnić im odpowiednie nasłonecznione stanowisko, aby mogły się właściwie rozwijać. Poza nasłonecznieniem dla kaktusów najbardziej istotny jest odpowiedni rodzaj podłoża, a także częstotliwość podlewania. Stosując się do zaleceń można cieszyć się pięknymi kaktusami przez wiele lat.

Co należy zrobić z małymi kaktusami kupionymi w sklepie?

Trzeba zacząć od tego, że kupując małego kaktusa trzeba go od razu przesadzić, gdyż najprawdopodobniej znajduje się w ziemi, w której znajduje się torf. Ten organiczny składnik, który jest sprzymierzeńcem wielu roślin, gdyż pozwala zwiększyć absorpcję wody, dla kaktusów jest niemal zabójczy. Przewodząc wodę prosto do korzeni sprawia, że kaktus jest przesadnie nawodniony, a jego korzenie zaczynają gnić. Właśnie z tego względu kaktusy należy przesadzać od razu po zakupieniu i to do doniczki o średnicy kilka centymetrów większej.

Jakie podłoże do kaktusów wybrać?

Podłoże do kaktusów powinno być przepuszczalne i przewiewne, tzn. nie być zbyt zwarte. Gliniaste podłoże nie jest odpowiednie dla kaktusów. Musi być ono dość jałowe i zawierać jedynie niezbędne składniki mineralne. Jeśli chodzi o odczyn to podłoże powinno mieć PH w granicach od 5,5-6,5. Spoistość ziemi można sprawdzić dodając do niej odrobinę wody i próbując uformować kulkę. Jeśli nie da się tego zrobić, to mamy do czynienia z odpowiednią ziemią. Jednak warto ją wzbogacić o kamienie, bądź drobny żwir, szczególnie na górze, do obciążenia. Do samej ziemi można dodać odrobinę styropianu, bądź rozdrobnionej cegły, sprawdzi się również keramzyt. Jednak najlepszy efekt odpowiedniej konsystencji uzyska się dodając piasek. Należy pamiętać by był on sprawdzony pod kątem szczątków organicznych, których nie może w nim być. Najlepiej taki piasek jest wypiec w piekarniku. Pozbycie się korzeni to jedno, a trzeba jeszcze sprawdzić czy ziemia ma odpowiednie PH po dodaniu piasku.

Gotowa mieszanka czy ziemia uniwersalna?

Właściwie można wykorzystać zarówno gotową mieszankę, jak i uniwersalną ziemię. Istotny jest jedynie aspekt sprawdzenia PH, a także wilgotności ziemi. Obydwie można uzupełnić o kamienie. Najlepiej przesadzać kaktusy wiosną i nie robić tego zimą. Przed przesadzeniem trzeba się koniecznie zorientować czy system korzeniowy można łatwo wyjąć razem z rośliną, czy nie spowoduje to jego uszkodzenia. Oczywiście najlepiej wyciągać kaktus przy użyciu dużej pęsety, a także gumowych rękawiczek. Wiele osób stosuje nawozy do kaktusów. Są one przydatne wiosną w okresie wzrostu. Jednak tuż po przesadzeniu nie należy nawozić kaktusów. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej dawce, aby nie zaszkodzić mu zamiast pomóc. Zalecana dawka podawana jest zawsze na opakowaniu.

Przy przygotowaniu podłoża do kaktusów trzeba również pamiętać o odpowiednich proporcjach. Najczęściej stosuje się proporcje 2:1 ziemi i piasku. Podobnie jest z innymi składnikami podłoża, które się wybierze. Sukulenty doskonale magazynują wodę i nie są wymagające uwagi, jeśli zapewni im się odpowiednie podłoże.

PODŁOŻE DO KAKTUSÓW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.