charakterystyka osy

Jak odróżnić osę od pszczoły?

Co prawda dni na dworze robią się coraz chłodniejsze, jednak wciąż mogą dokuczać nam latające owady. Ich aktywność jest dużo mniejsza niż w ciepłe dni, ale bliskie spotkania z nimi nie należą do najprzyjemniejszych. Do owadów, których ludzie starają się unikać należą te o żółto-czarnej barwie. Osa, pszczoła, trzmiel, czy szerzeń – wszystkie wrzucane są do jednego worka. Z pozoru mogą się wydawać podobne. Tak naprawdę to całkowicie różne gatunki, które trudno ze sobą pomylić nawet na podstawie wyglądu. Zachęcamy do lektury naszego najnowszego artykułu. W prosty sposób przedstawiamy jak szybko odróżnić poszczególne owady.

 

Osa

Zazwyczaj wszystkie żółto-czarne owady nazywane są osami. Jest to dosyć duże uogólnienie. Zapamiętajcie, że osy mają dosyć krótką długość – od dziesięciu do osiemnastu milimetrów. Ubarwione są w intensywną żółtą barwę, której nie można pomylić, na przykład z kolorem pomarańczowym. Mają bardzo smukłe zwężenie w talii. Osy są owadami dosyć agresywnymi, a ich użądlenia są bardzo bolesne. Jeżeli nie jesteśmy osobami uczulonymi na ich jad to poza bólem nic nam się nie stanie. Niestety, gdy należymy do grona osób uczulonych niezwłocznie powinnyśmy skontaktować się z lekarzem. Osy najczęściej występują od kwietnia do października. Swoje gniazda budują w ziemi.

Szerszeń

Nazwa szerszeń wzbudza w wielu osobach lęk. Po części słusznie, po części nie. Jest on największym owadem z tych, które opisane zostały w artykule. Może mierzyć od siedemnastu do do dwudziestu czterech (u królowej nawet trzydziestu pięciu!) milimetrów. W związku z ich rozmiarem ugryzienie szerszenia bywa najbardziej bolesne. Dodatkowo, jeden osobnik może żądlić wielokrotnie. Jad ich nie jest niebezpieczny dla osób, które nie są na niego uczulone. Szerszenie samodzielnie budują gniazda w dosyć dużych rozmiarach. Niektóre dochodzą nawet do pół metra. Swoje siedliska lokują na poddaszach lub drzewach.

Pszczoła

Pszczoły występują w różnych odcieniach żółci i czerni (może być to nawet kolor ciemno-brązowy). Są też bardziej owłosione od os i szerszeni. Mierzą od siedmiu do osiemnastu milimetrów. Pszczoły są mniej agresywne i atakują przeważnie we własnej obronie. Jest to spowodowane tym, że żądląc popełniają samobójstwo. Ich jad niebezpieczny jest tylko dla osób uczulonych. Owady żyją w zorganizowanych społecznościach, które składają się z robotnic, trutni i królowej. Pszczoły są bardzo pożyteczne w rolnictwie. Wspomagają zapylanie roślin. Niestety, w ostatnich latach populacja tych owadów wciąż maleje. Ekolodzy wciąż podejmują kroki mające na celu ochronę tego gatunku.

Trzmiel

Trzmiele wyglądem podobne są najbardziej do pszczół, ale osiągają większe rozmiary. Największe okazy mierzą nawet trzydzieści milimetrów. Są krępe i mocno owłosione. Wiele osób nazywa trzmiele niesłusznie bąkami. Owady te są najmniej agresywne ze wszystkich wymienionych w artykule, a ich jad jest najmniej toksyczny. Trzmiele są owadopylne i podlegają ochronie. Najczęściej zamieszkują gniazda zbudowane przy ziemi. Trzmiele, podobnie jak pszczoły, mogą być również hodowane w ulach.

domek dla owadów
spray na osy i szerszenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.