domowa pielęgnacja cytrusów

Cytrusowy sad

Cytrusy znane są w Polsce co najmniej od piętnastego wieku, kiedy to przywędrowały do naszego kraju razem z dworem królowej Bony. Małżonka króla Zygmunt starego lubowała się w egzotycznych owocach i nowinkach kulinarnych. Dziś po kilkuset latach cytrusy na stałe zadomowiły się w naszej ojczyźnie. Wielu Polaków cytrusy uwielbia – pomarańcze dodawane do potraw czy cytryna do herbaty stały się już legendarne na stole świątecznym. Ciężko jednak uwierzyć w to, że każdy z nas może prowadzić hodowlę doniczkową cytrusów we własnym domu.

Pomimo, że klimat naszego kraju nie sprzyja egzotyczny owocom w dobie nowoczesności nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrodę oszukać. Możliwa jest uprawa cytrusów w doniczkach w mieszkaniu, gdyż tam temperatura zawsze jest wysoka. Aby rośliny dobrze się rozwijały wymagają odpowiednich warunków.

Przede wszystkim przed przystąpieniem do uprawy należy zakupić odpowiednie podłoże do cytrusów. Nie może to być zwykła ziemia torfowa z ogródka ani tym bardziej glina czy bielica z pola. Ziemia zatrzymująca wodę w donicy powoduje gnicie korzeni drzewek i utratę sadzonek. Podstawową cechą, którą musi charakteryzować się podłoże do cytrusów jest wysoka przepuszczalność. Ziemia musi być także lekka i spulchniona, by rośliny dobrze się w niej rozwijały. Taka gleba musi mieć wartość ph w przedziale 5,5-6,5. Najlepiej zakupić glebę do cytrusów w profesjonalnym sklepie ogrodniczym, należy się jednak liczyć ze znacznymi kosztami. Innym sposobem jest samodzielne przygotowanie omawianego podłoża. Wystarczy mieszać różne rodzaje powszechnie dostępnych gleb w odpowiednich proporcjach. Mieszankę taką przygotowujemy według schematu: osiem garści czarnoziemu + trzy garście piasku + dwie garście perlitu oraz jedna garść torfu. Zamiast torfu niektórzy ogrodnicy z sukcesem stosują ziemię kompostową. W tak przygotowanej mieszance ziemi możemy swobodnie sadzić cytrusy.

Kolejnym zadaniem jest wybór odpowiedniego gatunku. Do wysadzania doniczkowego poleca się pięć znanych odmian roślin cytrusowych, co do których mamy pewność, że będą dobrze rosły i wydawały owoce. Są to: pomarańcza Chinotto, cytryna Florentina i Lunario, mandarynka Deliciosa oraz kucle. Każda z tych roślin jest prowadzona na podkładce karłowej co zapewnia niewielkie rozmiary odpowiednie do domowej uprawy. Materiał do wysadzania najlepiej nabyć w sprawdzonych atestowanych sklepach ogrodniczych, w przypadku braku takowych w okolicy powinniśmy zamówić sadzonki w sklepach internetowych. Nigdy nie mamy pewności co do sprzedawanych na targach i bazarach sadzonek, często przedstawiają one niewielką wartość.

Gdy cytrusy zostaną już posadzone należy teraz umieścić je w odpowiednim miejscu domu. Eksperci szkółkarstwa i sadownictwa polecają umieszczać sadzonki drzewek w najlepiej oświetlonym pomieszczeniu domu z wystawą okien na stronę południową. Zapewnia to całoroczny dopływ tak ważnego do rozwoju cytrusów światła. W przypadku krótkich zimowych dni warto zadbać o doświetlenie cytrusów.
Stosując się do zamieszczonych w tym tekście rad można założyć wspaniałą domową uprawę cytrusów. Po posadzeniu, częstym podlewaniu należy już tylko cieszyć się smakiem wspaniałych ekologicznych owoców.

podłoże do cytrusów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.