pielęgnacja jeżyn

Ciesz się zdrowymi jeżynami wprost z Twojego ogrodu!

Mieszkasz w domu z ogrodem? Zajmujesz się pielęgnacją swojego przydomowego ogródka? Marzy Ci się wyhodowanie w nim pięknych i zdrowych jeżyn? Dla chcącego nic trudnego!
Jeżyny to niezmiernie smaczny i zdrowy owoc, który potrafi zaspokoić gusta wszystkich nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy owoców. Miło byłoby, gdyby rosły one w naszym przydomowym ogrodzie, prawda? Niestety krzewy jeżyn są dosyć wymagające, i aby ładnie rosły i dojrzewały wymagają odpowiedniej pielęgnacji i prawdziwego ogrodniczego kunsztu.

Zatem, co możemy zrobić, aby wyhodować jak najzdrowsze jeżyny?

Właściwe podlewanie, przycinanie i nawożenie to najlepsze kroki do osiągnięcia prawdziwego sukcesu w hodowli jeżyn.

Nawóz nawozowi nierówny, czyli jak wybrać najlepszy nawóz do jeżyn?

Dobór właściwego nawozu do jeżyn wcale nie stanowi prostego zadania. Okazuje się jednak, że od tego, na jaki nawóz postawimy, zależy bardzo wiele. Bowiem rośliny, które są nawożone w nieodpowiedni sposób lub przy użyciu niewłaściwego preparatu mogą wręcz przeciwnie zamiast ładnie kwitnąć, zaczynać więdnąć i umierać… Zatem wybór odpowiedniego preparatu do nawożenia jeżyn może nie tylko spowodować ich szybszy i lepszy wzrost, ale może również ochronić naszą roślinę przed śmiercią.

Dlaczego warto tak dbać o hodowane przez nas jeżyny, czyli jakie są ich właściwości prozdrowotne?

Jeżyna posiada bardzo liczne właściwości prozdrowotne. Dzięki temu, że zwiera bardzo silne antyoksydanty, które są inhibitorami substancji rakotwórczych, powinna ona stanowić jeden z głównych elementów diety antynowotworowej. Co więcej jeżyny stanowią również bogate źródło błonnika, który znacznie ogranicza wchłanianie niezdrowych tłuszczów przez organizm, a tym samym także zmniejsza ryzyko chorób serca. Poza tym przyspieszają przemianę materii, dzięki czemu jest również pożądanym składnikiem diety odchudzającej. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają jeżyny.

Właściwości lecznicze jeżyn były wykorzystywane już kiedyś w medycynie ludowej. Dla przykładu wytwarzany z nich sok wykorzystywano w trakcie leczenia różnego rodzaju przeziębień i celem ogólnego wzmocnienia organizmu w trakcie zwalczania różnego rodzaju infekcji.

Znalazłeś najlepszy nawóz do jeżyn?

Pamiętaj korzystaj z niego z umiarem, bo to prawdziwy klucz do sukcesu. Najważniejszą zasadą przy stosowaniu nawozów sztucznych, jak przy praktycznie wszystkim jest to, aby go nie nadużywać. Jak się okazuje przenawożenie rośliny może nam przynieść zupełnie odwrotne efekty niż zamierzone. Przy wyborze właściwego nawozu do jeżyn należy zwrócić uwagę szczególnie na to, aby posiadały one w swoim składzie dużą zawartość potasu i azotu. Jeśli nawozimy nasze jeżyny wiosną
można zastosować do tego celu saletrę amonową lub siarczan potasu.
Podsumowując, z pewnością jeśli w ogóle posiadasz przydomowy ogródek albo działeczkę, na której sadzisz rośliny jeżyny są warte Twojej szczególnej uwagi. Może nie należą one do najłatwiejszych w uprawie, ale za to odwdzięczają się zarówno niesamowitymi walorami smakowymi, jak też zdrowotnymi.

saletra amonowa
siarczan potasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.