skuteczna likwidacja owadów

Kleszcze – jak się przed nimi chronić w wakacje?

Kleszcze są coraz większym problemem nie tylko w lasach, ale również w miastach, gdzie ich liczba stale rośnie. Niestety są one bardzo niebezpieczne i aż 20% przenosi różne choroby. Bardzo łatwo można zarazić się boreliozą, babesziozą, a także odkleszczowym zapaleniem mózgu. Tak naprawdę nie ma żadnego naprawdę skutecznego środka, który pozwoli uchronić się przed kleszczami.

Gdzie występują kleszcze?

Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również na trawnikach czy też w ogródkach. Wakacje sprzyjają ich większej liczebności i aktywności. Dlatego wybierając się do lasu należy zadbać o odpowiedni strój, najlepiej w jaskrawych kolorach. Warto również nosić długie spodnie i zabudowane buty. Dzięki takiej ochronie prawdopodobieństwo, że kleszcz nas ukąsi jest mniejsze. Warto także wybierać się na spacery w godzinach południowych, gdyż wtedy kleszcze najmniej żerują. Należy również chodzić środkiem ścieżki i nie wchodzić w wysoką trawę, a po każdym powrocie do domu warto wziąć prysznic i dokładnie obejrzeć całe ciało.

Rośliny, które odstraszają kleszcze

Przed kleszczami można również się bronić stosując olejki z roślin oraz jedząc pewne warzywa. Na samym początku warto regularnie jadać czosnek i cebulę. Ich zapachu kleszcze nie tolerują. Można także smarować się nimi, jednak ciężko z takim zapachem wytrzymać. Zatem zdecydowanie lepiej przygotować olejki, którymi można się smarować lub też stosować je w formie aerozolu. Olejki można zakupić, bądź też przygotować je samemu. Przede wszystkim odstraszająco na kleszcze działają olejki goździkowe, czy też z drzewa herbacianego. Warto również stosować olejek z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, a także eukaliptusowy.


Warto wiedzieć, że olejki roślinne należy rozcieńczać przed nałożeniem ich na skórę. Najlepiej 5 kropel rozcieńczyć w 50 ml naturalnego oleju. Należy wtedy posmarować nim skórę, oczywiście omijając okolicę oczu. Jedynie olejek z drzewa herbacianego można bezpośrednio stosować na skórę. Większość z olejków odstrasza nie tylko kleszcze, ale również komary.

Również inne rośliny działają odstraszająco na kleszcze. Warto więc w swoim ogródku je posadzić, dzięki temu znikną obawy przed ukąszeniami kleszczy. Wrotycz ma bardzo mocno intensywny zapach, odstrasza kleszcze, ale również sprawdzi się w walce z świerzbem. Warto także posadzić chrzan pospolity, jednak tutaj koniecznie trzeba wykorzystać wyciąg, który nie tylko odstrasza te pasożyty, ale także je zabija. Takie działanie wykazuje też lawenda i czosnek niedźwiedzi.

Mam wbitego kleszcza i co dalej?

Niestety nie ma środku, który działa w 100%. Zatem, gdy kleszcz się już wbije, należy go jak najszybciej usunąć. Nie można smarować go maściami, ani też tłustymi kremami. Wystarczy zakupić kleszczołapki. Kosztują tylko kilka złotych. Jeżeli nie mamy do nich dostępu, można wykorzystać pęsetę. Chwytamy kleszcza, jak najbliżej nasze skóry i jednym zdecydowanym ruchem go usuwamy. Warto mimo wszystko udać się profilaktycznie do lekarza, który może przepisać amoksycyline. Jak pokazują badania izraelskich naukowców, ten antybiotyk niweluje ryzyko boreliozy niemal do 0.

na kleszcze
kleszcze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.