pielęgnacja ogrodu w upały

Pielęgnacja ogrodu w sierpniu

Sierpień uznawany jest za najgorętszy miesiąc w całym roku. Z tego względu ilość prac ogrodowych spada. Nie oznacza to jednak, że całkowicie możemy zrezygnować z troski o naszą działkę. Pewne zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Prace ogrodowe wymagają systematyczności – tylko wtedy nasz ogród będzie piękny i przygotowany do nowego sezonu. Poniżej opisano podstawowe prace w ogrodzie, które należy wykonać w sierpniu.

Nawożenie roślin


Jednoroczne kwiaty letnie możemy wspomóc jedynie raz w miesiącu. Byliny nie powinny być nawożone pod koniec sierpnia. Niezbyt grubą warstwę kompostu (około 1-2 cm) należy rozłożyć w okolicach drzew i krzewów.
Sierpień jest również dobrym miesiącem na wysiew roślin (m.in. gryki, rzepaku), które posłużą nam do produkcji nawozu zielonego. Dobrze zasadzić ja na miejscu, gdzie rosły warzywa, czy też rośliny jednoroczne.

Przycinanie drzew i krzewów


W sierpniu należy przycinać żywopłoty liściaste oraz iglaste. Trzeba również przyciąć wszelkie krzewy jagodowe (m.in. porzeczki, maliny, agrest). Warto również zadbać o drzewa pestkowe (m.in. brzoskwinie, morele, śliwki).
Istotnym jest, aby podczas wycinania pędów usunąć pędy najstarsze, natomiast pozostawić tegoroczne. Można łatwo je rozróżnić, gdyż zwykle mają ciemniejszy kolor.

Sierpień jest miesiącem, gdzie można przyciąć również krzewy iglaste. Czereśnie i wiśnie można przycinać dopiero po zbiorze owoców – najlepiej w drugiej połowie miesiąca.

Sadzenie roślin


W tym miesiącu sadzimy takie rośliny, jak: odmiany dwuletnie, dzielone byliny, krzewy liściaste, drzewa i krzewy liściaste wiecznie zielone, cebulki narcyzów, krokusów, szachownicy cesarskiej oraz kostkowatej, bulw lilii białej, pustynnika, a także wielu innych.
Sierpień jest również ostatnim korzystnym terminem na przesadzanie roślin. Zdążą one zaadaptować się w nowym miejscu jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Pielęgnacja trawnika


Z uwagi na wysokie temperatury i susze należy pamiętać o tym, aby regularnie nawadniać trawnik. Glebę podlewamy późnym popołudniem lub wieczorem, tak aby woda wsiąkła wgłąb podłoża. Podlewanie w pełnym słońcu nie jest dobrym pomysłem, gdyż większa część wody po prostu wyparuje. Warto również pamiętać o tym, aby nie strzyc trawy zbyt mocno. Optymalna jej wysokość to około 5-6 cm. Krótsze ździebła są podatne na przesuszanie. Skoszona trawa jest naturalnym nawilżeniem gleby, tak więc nie zbierajmy jej zbyt szybko.
Trawnik należy podlewać tak długo, aż woda wsiąknie na głębokość około 15 cm.

Pielęgnacja oczka wodnego


W sierpniu dużą uwagę należy poświęcić oczku wodnemu. Po pierwsze należy zagwarantować wodzie odpowiednią ilość tleny np. poprzez pompy napowietrzające, fontannę, czy też kaskadę. Ponadto należy pozbyć się glonów które zarastają oczko wodne. Możemy zrobić to za pomocą czerpaków. Naturalnym sposobem na eliminacje glonów są ślimaki błotne, czy też kijanki. Na rynku dostępne są również zooplanktony żywiące się glonami, jednak nie sprawdzą się one wtedy, gdy w zbiorniku znajdują się rybki.
Warto również pamiętać o pielęgnacji roślin wodnych. Wszelkie zabiegi wykonujemy w godzinach popołudniowych. Należy unikać pełnego słońca.

zwalcza glony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.