Jak utylizować opakowania po środkach ochrony roślin?

Świadomość ekologiczna wśród polskiego społeczeństwa jest coraz większa odkąd wprowadzono obowiązek segregacji odpadków. Niegdyś wszystkie śmieci lądowały w jednym worku i trafiały na wysypisko śmieci, gdzie zdecydowana większość z nich nie ulegała rozkładowi przez długie dziesięciolecia. Jednym z produktów, które dla wielu osób stanowią zagadkę utylizacyjną są opakowania po środach ochrony roślin. W jaki sposób powinna przebiegać ich utylizacja, aby matka natura ucierpiała na tym w jak najmniejszym stopniu?

Utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest wyobrazić sobie uprawę roślin nawet w przydomowym ogródku bez używania środków ochronnych. To dzięki nim można zapewnić właściwy wzrost kwiatów czy drzewek owocujących. Jednak im więcej takich specyfików, tym większy problem z ich utylizacją. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość opakowań po środkach ochrony roślin to potencjalne zagrożenie ekologiczne. Pod żadnym pozorem nie można ich palić na własną rękę. Zabronione jest również wrzucanie ich do tak zwanych śmieci zmieszanych. Jak zatem należy z nimi postępować?

Zakład przetwarzający odpady problematyczne

Jednym właściwym rozwiązaniem w tym przypadku jest przekazanie takich odpadków do odpowiedniego miejsca, który następnie zajmie się ich dalszym przetworzeniem. Zanim jednak śmieci trafią do takiego zakładu wymagają one wcześniejszego przygotowania przez użytkowników. Do punktu przetwarzania odpadów powinny trafiać opakowania czyste. Nie oznacza to jednak, że można wypłukać je wodą, a popłuczyny wylać do zlewu. Jest to najprostsza droga do tego aby zanieczyścić ścieki. Popłuczyny mogą być wykorzystywane na przykład do uzupełniającego nawożenia roślin.

Czy wszystkie opakowania należy utylizować w ten sposób?

Restrykcyjne założenia utylizacji tyczą się tylko i wyłącznie produktów niebezpiecznych, co oznacza, że nie z każdym opakowaniem należy postępować w ten sam sposób. Aby zyskać pewność, co do tego, w jaki sposób należy zutylizować konkretny produkt, warto czytać etykiety, Producenci środków ochrony roślin mają obowiązek poinformować odbiorcę zarówno o toksyczności produktu, jak i sposobie jego utylizacji. Chcąc znaleźć najbliższy punkt, który przyjmuje opakowania po środkach ochronnych warto zwrócić się z zapytaniem do gminy. W urzędzie można bez trudu uzyskać wszystkie najpotrzebniejsze informacje w zakresie właściwego przetwarzania opakowań po środkach ochrony roślin stosowanych w ogrodach i na gospodarstwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.