Jak pozbyć się kreta w ogrodzie?

Gdyby spytać ogrodnika lub działkowca o największy koszmar senny, który zdarzyło im się śnić, to z pewnością każdy bez wahania odpowie: krecie kopce. Ta zgodność nie jest dziełem przypadku. Krety są prawdziwym utrapieniem dla ogrodnika, a walka z nimi potrafi pochłonąć ogromne ilości gotówki i zająć bardzo wiele czasu.

Krecie zagrożenie

Dla osób postronnych i niezaznajomionych z tematem, krety mogą wydawać się całkowicie niegroźnymi stworzeniami. Często wręcz uważane są za miłe i urocze, co z gniewem przyjmują wszyscy, którzy doświadczyli na własnej skórze szkodliwej działalności kreta w swoim ogrodzie. Co dokładnie krety powodują?

W jaki sposób kret szkodzi?

Krety są stworzeniami żerującymi w ziemi. Wbrew powszechnej opinii, nie są one roślinożerne i ich negatywna działalność nie polega na podgryzaniu układu korzennego roślin od spodu. Kret jest drapieżnikiem i żywi się wyłącznie mięsem. Problem tkwi w tym, że jego naturalnym środowiskiem są drążone pod ziemią tunele, które uszkadzają i całkowicie degradują system korzeni hodowanych roślin. Tak uszkodzone rośliny zwyczajnie po krótkim czasie usychają. Dodatkowo efektem ubocznym egzystencji kreta w ogrodzie są bardzo nieestetyczne kopce ziemi, które powstają za sprawą wyrzucania przez kreta jej nadmiaru podczas drążenia tuneli. Powstają one w całkowicie losowy sposób, lecz ich liczba potrafi spowodować całkowite zniszczenie trawnika każdego ogrodu.

Jak walczyć z kretami?

Metod walki z kretami zostało opracowanych bardzo wiele. Jedne są bardziej skuteczne inne mniej, ale warto jest wspomnieć o tych najpopularniejszych, ponieważ w różnych warunkach, różne sposoby sprawdzają się inaczej.

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest trutka na kreta. Zaletą z pewnością jest łatwość użycia, jednak jeśli chodzi o skuteczność, to sprawa jest mocno dyskusyjna. Oprócz mizernej skuteczności za niestosowaniem tej metody przemawia duże ryzyko związane z otruciem swoich lub sąsiadów zwierząt. Pies lub kot, który zje taką trutkę z pewnością będzie bardzo szybko potrzebował pomocy weterynarza.

Innym sposobem jest podejście domowe. Gdyby zapytać nasze babcie lub dziadków, jak oni za młodu walczyli z kretami, z pewnością wspomną o połączeniu czosnku i skórki cytryny. Należy je zakopać w kretowisku, a zapach zrobi resztę. Jednak jak to w przypadku ludowych metod bywa, skuteczność jest dosyć losowa.

Nowoczesne metody

Wspomniane sposoby na krety są mniej lub bardziej ekologiczne, jak również skuteczne. Jeśli zależy nam na możliwie najszybszym i najskuteczniejszym sposobie na pozbycie się grasujących w ogrodzie kretów, zdecydowanie należy zainteresować się produktem marki Target o nazwie Kretołap. Jest to pułapka pirotechniczna, którą należy ustawić na w miarę najświeższym krecim kopcu. Po ustawieniu i uzbrojeniu pułapki pozostaje tylko czekać na efekty. Kret chcąc wypchnąć na powierzchnię nową porcję zgromadzonego urobku ziemnego aktywuje pułapkę, która z kolei z pełną skutecznością pozbawi nas problemu kreta w ogródku.

kretołap

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.