likwidacja muszek owocowych

Top 5 sposobów na zwalczanie muszek owocowych

Nadchodzące ciepłe dni to nie tylko zapowiedź lata i bogactwa darów natury. Niestety wraz z pojawieniem się owoców możemy mieć do czynienia z ich uciążliwymi amatorami. I nie mówimy tu o dzieciach, podkradających jabłka z ogrodu. Zdecydowanie gorszą plagą są muszki owocowe. Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się inwazji tych niepozornych, lecz sprawiających kłopot, owadów? Okazuje się, że tak, i to niejeden.

Muszki owocowe — dlaczego trzeba je zwalczać?

Wprawdzie muszka owocowa żeruje na gnijących owocach, a zatem nie zagraża plantacjom i ogrodom jako takim. Nie jest to szkodnik upraw rolnych. Często jednak staje się nieproszonym domownikiem, który potrafi wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojną panią domu. Nie bez powodu, gdyż muszki owocowe to owady, które rozmnażają w błyskawicznym tempie. Po dziesięciu dniach od złożenia jaj przez samicę, armia muszek powiększa się o mniej więcej sześćdziesiąt dorosłych osobników. Muszki owocowe, zanim dostaną się do domu, żerują często na resztkach jedzenia np. w śmietnikach, łatwo się więc domyślić, że mogą przenosić bakterie i drobnoustroje. Gdy tylko zauważymy w kuchni fruwające nad owocami maleństwa, trzeba natychmiast zacząć działać.

TOP 5 sposobów na skuteczną walkę z muszkami

  •  Pułapka na muszki owocowe—dostępna w sklepach gotowa pułapka na muszki; wewnątrz niej znajduje się płyn, do którego wpadają owady.Możliwa również do samodzielnego wykonania w domu, wystarczy umieścić kawałki owoców w misce, a następnie szczelnie przykryć ją folią spożywczą, podziurawioną widelcem bądź wykałaczką. Zwabione w ten sposób owady dostaną się do miski, lecz folia uniemożliwi im ucieczkę.
  •  Świece zapachowe—to coś, czego muszki zdecydowanie nie tolerują. Można również zapalić kominek z olejkiem mentolowym, który jest postrachem muszek owocowych.
  •  Suszarka—jeżeli skierujemy strumień gorącego powietrza na chmarę muszek, wysoka temperatura błyskawicznie je zabije. W przypadku takiego rozwiązania konieczne jest wyrzucenie wszystkich owoców, na których żerowały muszki oraz dokładne umycie miejsc, w których je trzymaliśmy.
  •  Płyn do mycia naczyń—przygotowana z jego pomocą pułapka na muszki owocowe również ma wysoką skuteczność. Wystarczy wlać do miseczki 10 ml octu jabłkowego oraz 2 krople płynu do naczyń. Tak przygotowaną pułapkę należy ustawić w miejscu, gdzie pojawiają się owady. Wkrótce substancja staje się kleista, a złapane w ten sposób muszki nie mają szans na ucieczkę.
  •  Odkurzacz—dobrze jest ustawić na blacie w kuchni wabik, np. w postaci szklanki z octem jabłkowym. Kiedy nad pojemnikiem zacznie fruwać chmara naszych nieproszonych gości, wystarczy wciągnąć je rurą odkurzacza.

Lepiej zapobiegać niż zwalczać

Sposobów na walkę z muszkami owocowymi jest kilka. Pomimo tego, że muszki te stosunkowo łatwo wytępić, to jednak warto zapobiegać pojawianiu się ich w naszej kuchni. Jak to zrobić? Dobrym sposobem na zapobieganie inwazji owadów jest postawienie w okolicy owoców pułapki na muszki. Jeśli tylko się pojawią, zostaną w nią złapane i zatrzymamy tym samym ich rozprzestrzenianie się. Główną zasadą jest jednak utrzymywanie kuchni w czystości. Niedopuszczalne jest pozostawianie resztek owoców i żywności na blacie kuchennym. Kosz na śmieci również powinien być często myty. Dzięki temu unikniemy wizyty nieproszonych gości w naszym domu. Gdyby jednak wpadli z wizytą, na ma powodów do paniki. Przytoczone powyżej sposoby zwalczania tych natrętnych owadów z pewnością zdadzą egzamin. A co najważniejsze pozwolą się ich pozbyć na dobre.

muszki owocówki
pułapka na muchy i muszki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.