zwalczanie chorób brzoskwiń

Choroby brzoskwini – jak sobie z nimi radzić?

Gatunki brzoskwini nie należą do najłatwiejszych w uprawie. Polski klimat nie rozpieszcza tych drzew i może wiele namieszać w ich prawidłowym rozwoju. Niestety, często prowadzi to do różnego rodzaju chorób, z którymi walka bywa trudna i uciążliwa. Co robić, kiedy na roślinach zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy czegoś niedobrego?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że choroby brzoskwini mogą mieć różnorodne podłoże. Najczęściej patogenem są grzyby, ale zdarzają się także infekcje bakteryjne jak i wirusowe. Walka z nimi polega nie tylko na aplikowaniu odpowiednich środków chemicznych, ale również prewencyjnych zabiegach agrotechnicznych, jak np. prześwietlanie.

Choroby grzybicze


W każdej chorobie winowajcami są inne grzyby. Opryski stosowane w takich przypadkach zwane są fungicydami. Do ich produkcji stosuje się zazwyczaj związki organiczne siarki i miedzi.

 • Kędzierzawość liści brzoskwini
  Choroba dosyć powszechna, prowadzi do porażenia zwłaszcza liści ale czasem też kwiatów i owoców. Nieleczona może skończyć się obumarciem drzewa. Opryski miedziowe wykonuje się zimą lub wczesną wiosną, jeszcze przed nabrzmieniem pąków. Gdy już do nabrzmienia dojdzie, należy kontynuować opryskiwanie środkami dodynowymi i tiuramowymi.
 • Opieńka miodowa
  Objawia się powstawaniem białej grzybni pod korą korzeni. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybów na inne rośliny, drzewa należy wykarczować i spalić.
 • Mączniak prawdziwy brzoskwini
  Na tę przypadłość nie istnieje żaden zarejestrowany środek. Porażeniu ulegają zarówno pędy, zawiązki, liście i owoce. Objawia się m.in. żółtymi plamkami na wierzchniej stronie liścia oraz szarawym nalotem na spodniej. Uszkodzone liście zaczynają opadać, natomiast pędy usychać. Należy je niezwłocznie ucinać oraz palić.
 • Parch brzoskwini
  Choroba dotykająca przede wszystkim owoce. Początkowo oliwkowe plamy zaczynają przybierać z czasem brunatną barwę. Mocno porażone brzoskwinie ulegają pęknięciu. Jeśli symptomy występują także na zielonych częściach pędów, należy je usuwać. Jako czynność zapobiegającą zaleca się prześwietlanie korony.
 • Monilioza
  W pierwszej kolejności poraża kwiaty, a następnie pędy. Grzyb przenosi się za sprawą owoców, które w wyniku choroby przemieniają się w zgniłe mumie. Zainfekowane części trzeba odcinać i palić. W celach profilaktycznych, po kwitnieniu, należy stosować opryski z fungicydów.
 •  Leukostomoza drzew pestkowych
  Znana ze swych dewastacyjnych właściwości dla drzew brzoskwiniowych. Infekcji ulegają drzewa osłabione, np. po zimie. Pędy porażone w lekkim stopniu można odcinać, natomiast jeśli choroba jest zaawansowana, pozostaje wykarczowanie i spalenie drzewa.

Choroby bakteryjne
Mowa tu zwłaszcza o raku bakteryjnym brzoskwini, który poraża kwiaty i krótkopędy. Sposobem na zapobieganie jest odpowiednie formowanie korony, aby w konarach nie gromadziła się woda. Rany po cięciach porażonych pędów należy traktować specjalnym preparatem.

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny środek zwalczający choroby brzoskwini. Dlatego zawczasu należy postawić na odpowiednią pielęgnację i starać się jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji.

miedzian extra
topsin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.