właściwa pielęgnacja iglaków

Jakie są najpopularniejsze choroby iglaków?

Iglaki niejednokrotnie mogą być wspaniałą ozdobą niewielkiego ogródka przy naszym mieszkaniu, ale i sporego ogrodu okalającego dom. Ich bogactwo i różnorodność sprawia, że chętnie po nie sięgamy, tym bardziej, że nie są aż tak bardzo skomplikowane w uprawie, a mogą nam towarzyszyć i cieszyć nasze oko przez wiele długich lat. Iglaki idealnie nadają się do tego, aby wydzielić intymną przestrzeń na działce, która zapewni nam spokój i da możliwość odpoczynku od natrętnych spojrzeń sąsiadów.

Iglaki wraz z upływem lat mogą zapewnić nam pełne zacienienie, ale i stworzyć wiecznie zielony ogród, którego inni nam będą zazdrościć. Jednak, aby iglaki mogły bez przeszkód wzrastać przez wiele lat, koniecznie trzeba o nie dbać w umiejętny sposób. Z pewnością przyda się nam wiedza na temat tego, jakie choroby mogą atakować ten rodzaj drzew i krzewów i jak przeciwdziałać ich rozwojowi.

Aby zapobiec fytoftorozie najlepiej stosować profilaktyczny oprysk

Jedną z popularniejszych i bardziej znanych chorób iglaków jest fytoftoroza. Niestety, jeśli nie będziemy jej zapobiegać przez profilaktyczny oprysk to zaatakowane drzewa bardzo trudno jest wyleczyć. Najczęściej prowadzi ona do całkowitego zamierania iglaka, które zaczyna się stopniowo od karłowacenia rośliny przez zamieranie pojedynczych pędów, aż po objęcie całej rośliny. Chorobę można rozpoznać po zmianie koloru ulistnienia na czerwonobrązowy. Choroba może przenosić się pomiędzy drzewami poprzez zakażone podłoże, dlatego też konieczne jest odkażanie gleby po wykopaniu lub wycięciu porażonego egzemplarza.

Rdza – choroba często spotykana

Kolejną chorobą często dotykającą drzewa iglaste jest rdza. Ulistnienie zyskuje bardzo charakterystyczny, rdzawy nalot, który stopniowo obejmuje coraz większą część rośliny i wygląda nieestetycznie. W efekcie roślina całkiem traci ulistnienie. Na szczęście, możliwe jest efektywne zwalczanie rdzy. Porażoną część rośliny najlepiej całkiem wyciąć po to, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się choroby. Całą roślinę najlepiej potraktować specjalnym preparatem zwalczającym rdzę, oprysk dobrze jest powtórzyć po jakimś czasie. Najlepiej powstrzymać się z sadzeniem innych roślin obok tej porażonej.

Szara pleśń i inne choroby grzybowe

Szara pleśń jest jedną z najpopularniejszych chorób, które dotykają iglaki. Jej pojawianiu się może sprzyjać sadzenie roślin w gęstych i ciasnych skupiskach, brak przewiewu, umieszczanie roślin w miejscach o dużej wilgotności zarówno gleby jak i powietrza. Na szczęście – pleśń nie jest jeszcze końcem świata. Łatwo ją zdiagnozować po charakterystycznym szarym nalocie na listkach i igłach. Aby się jej pozbyć możemy przenieść iglaka w inne miejsce jeśli rośnie on w donicy – na przykład w miejsce o większym nasłonecznieniu i przepływie powietrza. Skuteczny będzie także dedykowany preparat na choroby grzybowe iglaków. Przed jego zastosowaniem najlepiej całkowicie usunąć chore siewki i fragmenty rośliny tak, aby pleśń się nie namnażała. Oprysk najlepiej jest powtórzyć, gdyż choroba ta lubi wracać. Jeśli uda się nam w porę zainterweniować – bez trudu uratujemy nasze drzewa i krzewy.

proplant
ridomil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.