zwalczanie chorób grzybowych wiśni

Choroby wiśni wywoływane grzybami

Oprócz czynników takich jak obecność i działalność różnego rodzaju szkodników i chorób wirusowych, grzyby i pleśnie są największym zagrożeniem dla drzew wiśni. Wiśnia jest niezwykle podatna na różnego rodzaju choroby, które mogą stanowić dla niej niezwykle poważne zagrożenie, wiążące się z utratą owoców i liści, a nawet ze śmiercią całego drzewka.

Polska wiśnią stoi

Wiśnia jest niezwykle popularnym w hodowli owocem w naszym kraju. Drzewka wiśni bez trudu odnajdziemy w przydomowych ogródkach oraz działkach, ale również w dużych komercyjnych wytwórniach. Swą popularność zawdzięcza bardzo charakterystycznemu smakowi, który uwielbiają całe rzesze polaków, ale również ogromnej podatności wiśni na poddawanie jej obróbce. Istnieje bardzo duża ilość produktów i przetworów wykonywanych z wiśni, do produkcji których nie trzeba było włożyć specjalnie dużo wysiłku i specjalistycznej wiedzy.

Choroby wiśni spowodowane grzybami

Oprócz świetnych walorów smakowym, przyjazności względem przetwórców, wiśnia charakteryzuje się jeszcze jedną cechą, już o wiele mniej pożądaną, a mianowicie podatnością na działanie grzybów i wynikających z ich obecności i działalności chorób. Do najczęściej spotykanych chorób wywoływanych obecnością na drzewku grzybów są:

  •  Gorzka zgnilizna wiśni – odpowiedzialnym za powstawanie tej choroby jest grzyb o nazwie Glomerella cingulata. Wywołana nim choroba atakuje głównie znajdujące się na drzewku owoce, powodując pojawianie się na nich brunatno-szarych, zapadających się i gnijących plam. Dotknięte chorobą owoce pod jej wpływem kurczą się, gniją i pozostają w takiej martwej postaci na drzewku. Występowaniu gorzkiej zgnilizny wiśni sprzyja wilgotna pogoda w okresie dojrzewania owoców. Chcąc uratować dotknięte tą chorobą drzewko, trzeba przede wszystkim usunąć z niego martwe owoce, które pozostawione staną się źródłem kolejnych zakażeń w przyszłym sezonie. W przypadku silnego zakażenia niezbędny może się okazać specjalistyczny preparat zwalczający choroby wiśni, który należy zastosować w formie oprysku
  • Drobna plamistość liści drzew pestkowych – jest to dość powszechne schorzenie drzewek owocowych w Polsce, które da się stosunkowo łatwo pokonać. Wywoływane jest działalnością grzyba o nazwie Blumeriella jaapi, który już na samym początku wiosny, w pierwszej fazie rozwoju drzewka, manifestuje swoją obecność drobnymi, gęsto występującymi ciemno-czerwonymi plamkami na liściach.Porażone liście w szybkim tempie zostają w całości objęte plamkami, następnie żółkną i opadają.  Efektem działalności choroby jest znaczne osłabienie całego drzewka, które w efekcie tego posiada o wiele mniejszą odporność chociażby na działanie mrozu. Zabiegiem, który powinien okazać się wystarczający w przypadku tej choroby jest systematyczne wyszukiwanie, usuwanie oraz niszczenie zakażonych liści, na których obecny jest wywołujący chorobę grzyb. W sytuacji, gdy stan drzewka jest agonalny, konieczne jest potraktowanie go preparatami chemicznymi w formie oprysku. Najlepsze do tego celu są środki zwalczające choroby wiśni o nazwie Topsin M 500 SC.
miedzian
miedzian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.