zwalczanie szkodników drew owocowych

Najczęstsze szkodniki drzew owocowych – jak z nimi walczyć?

Decydując się na hodowlę drzew owocowych musimy pamiętać, że często te rośliny atakowane są przez różne szkodniki oraz choroby. Dlatego zdecydowanie wcześniej należy przygotować się na ich zwalczanie. Oczywiście, nie zawsze działania prewencyjne wystarczą, ale z pewnością warto je przeprowadzać regularnie. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o szkodnikach, które pojawiają się między innymi na jabłoniach, śliwach, wiśniach oraz innych drzewach owocowych.

Jakie szkodniki najczęściej pojawiają się na drzewach owocowych? 

  • Często spotykanym szkodnikiem jest namiotnik jabłoniowy. Jak sama nazwa wskazuje pojawia się on na jabłoniach. Szkodnik ma postać gąsienicy, która żeruje od wiosny do lipca. To właśnie w lipcu przeobrażają się one w motyle z białymi skrzydłami pokrytymi czarnymi kropkami. W czasie odpoczynku umieszczone są one wzdłuż tułowia. Samice namiotnika jabłoniowego składają jaja w złożach. Zwykle znajduje się w nich po kilkanaście sztuk. Gąsienice wylęgają się w porze jesiennej. Podczas zimy zalegają one pod osłonkami jajowymi, dzięki czemu wiosną ponownie mogą wyruszyć na żer. Szkodniki zjadają miękisz, a także górną skórkę, natomiast pomijają one skórkę dolną. Często dochodzi do tego, że zjadają one całe liście. Mogą one nawet uszkodzić wiązki owoców, które z powodu porażenia obumierają, a następnie odpadają. Na gałęziach, pędach, czy też liściach widoczne są oprzędy, w których poruszają się szkodniki. Dodatkowo nasady liści pokrywają się odchodami gąsienic. Walka z szkodnikiem niemal zawsze ma charakter chemiczny. Produkty należy stosować na etapie różowego pąka jabłoni. To właśnie wtedy gąsienice wychodzą na żer po zimowaniu.
  • Nasionnica trześniówka to szkodnik występujący na czereśniach oraz wiśniach. Ma on postać muchówki o długości około 5 mm. Na jej skrzydłach widnieją poprzeczne paski o ciemnym zabarwieniu. Larwy tego szkodnika mają długość około 4 mm. Nie posiadają one nóg, a ich kolor jest zbliżony do bieli. Szkodnik sprawia, że owoce stają się robaczywe i nie nadające się do spożycia. Samica składa jaja na ich powierzchni – jest to miejsce widoczne gołym okiem. Na skórce owocu można zauważyć delikatne wklęśnięcie. Podczas eliminacji tego szkodnika należy zadbać przede wszystkim o to, aby larwy nie dostały się do ziemi. W tym celu stosuje się osłony powierzchni znajdującej się pod drzewami. Ponadto należy usunąć porażone owoce. W czerwcu istnieje możliwość zastosowania pomarańczowych tabliczek lepowych.
  • Innymi szkodnikami drzew owocowych są owocnice jasne oraz żółtorogie. Owocnica żółtoroga to błonkówka o długości około 5 mm. Ma ona kolor czarny, ale posiada odnóża i czułki w odcieniu żółtym. Owocnica jasna jest nieco większych rozmiarów. Ponadto jej kolor zbliżony jest do pomarańczowego. Larwy obu tych gatunków są białawe, a ich głowa jest ciemna.
    Szkodniki atakują głównie śliwy, jednak mogą pojawić się również na czereśniach oraz wiśniach. Najczęściej żerują one w zawiązkach, które usychają, a następnie opadają. Podczas zwalczania ważne jest, aby usuwać je mechanicznie.
tablice lepowe
emulpar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.