przydatne narzędzia ogrodowe

Motyka do pielenia – ważne narzędzie do pracy w ogrodzie

Każdy posiadacz ogrodu zdaje sobie sprawę z tego, że aby w prawidłowy i wydajny sposób pielęgnować swoje rośliny, trzeba zgromadzić sporo sprzętu, narzędzi i innych urządzeń. Im większy jest ogród, tym bardziej profesjonalne narzędzia są potrzebne. Jest jednak zestaw obowiązkowy, bez którego praca w ogrodzie jest niemożliwa. Do tego obowiązkowego zestawu należy motyka do pielenia. To proste, aczkolwiek praktyczne i niezbędne narzędzie jest podstawą jeśli chodzi o utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji. Niestety jego używanie wiąże się ze sporym wysiłkiem, ale dla miłośników pięknych ogrodów każdy wysiłek prowadzi do pożądanego efektu w postaci ogrodu, który będą podziwiać znajomi i sąsiedzi.


Motyka do pielenia – budowa i funkcje

Motyka do pielenia to niezwykle proste w budowie narzędzie, składające się z trzonka, na którym osadzone jest robocze ostrze. Tym ostrzem odchwaszcza się ziemię wokół uprawianych roślin, spulchnia się powierzchnię, a także wycina chwasty w różnych miejscach ogrodu. Dodatkową zaletą tego prostego narzędzia jest jego zastosowanie do przygotowania rowków pod zasiew oraz wykopanie dołków do sadzenia roślin.

Motyka do pielenia – rodzaje i przeznaczenie

To narzędzie występuje w kilku wariantach do wyboru, podczas którego należy kierować się jego przeznaczeniem do wykonania konkretnych prac. Motyki o krótkim uchwycie, z małą powierzchnią roboczą ostrza są przeznaczone do pielęgnacji małych powierzchni: ogródków przydomowych, małych upraw szklarniowych, skrzynek balkonowych czy inspektów. Ich używanie wiąże się z pracą w niewygodnej pozycji, ale za to ich rozmiary pozwalają na odchwaszczanie trudno dostępnych miejsc pomiędzy gęsto posadzonymi roślinami.

Motyka do pielenia o długim trzonku i większej powierzchni roboczej ostrza jest używana do pracy przy większych areałach upraw, gdzie odległości między rzędami roślin są większe. Rozmiar części roboczej pozwala na szybsze i bardziej wydajne usuwanie chwastów spomiędzy uprawianych roślin. Te wszystkie czynności związane z pielęgnacją ogrodu można wykonywać za pomocą motyki o prostokątnym, trójkątnym lub sercowatym ostrzu, ale niektóre czynności w ogrodzie wymagają zastosowania motyki o innych kształtach. Do zbierania ziemniaków używa się specjalnej motyki trójzębnej. Taki kształt umożliwia przeczesywanie ziemi w poszukiwaniu pozostawionych przez sprzęt mechaniczny ziemniaków. W sprzedaży są również motyki dwustronne, w których dwa różne kształty ostrzy roboczych pozwalają na prace oczyszczające z chwastów, a także na rozbijanie twardych grud ziemi.

Motyki do pielenia są dostępne w sprzedaży w takiej ilości różnych rozmiarów i kształtów, że aby dokonać dobrego wyboru, należy kierować się przede wszystkim tym, jak często i na jakiej powierzchni upraw będą one używane. Dobrym rozwiązaniem tych dylematów jest zakup całego zestawu, który umożliwia wymianę i dostosowanie do aktualnych potrzeb długości trzonka oraz ostrza roboczego. Ponieważ motyka do pielenia to jedno z podstawowych narzędzi ogrodniczych, bez którego nie sposób się obejść, należy je systematycznie czyścić, ostrzyć i konserwować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.