regularne dbanie o węża ogrodowego

Wąż w ogrodzie

Wąż ogrodowy  jest bardzo użyteczny i potrzebny na co dzień w sezonie letnim. Odpowiedni wąż ogrodowy jest przedmiotem bardzo pomocnym w przeróżnych pracach ogrodowych. Jednak najwięcej problemu stwarza nam zawsze jego zwijanie, rozwijanie czy w ogóle przechowywanie go w ogrodzie. Denerwuje nas jego plątanina i ciągłe zaginanie się podczas podlewania.  W celu umożliwienia utrzymania węża w porządku, na rynku można znaleźć wiele przyrządów, dzięki którym takiego węża można utrzymać w odpowiednim ładzie i składzie.

Dobrym przykładem będzie tu bęben naścienny. Taki bęben montujemy na ścianie w ogrodzie w okolicy węża. W każdej chwili możemy go ściągnąć ze ściany i przenieść węża nawiniętego na bęben w inne miejsce. Możemy także taki bęben z nawiniętym wężem przechować w szopie przez okres zimowy. Na bęben naścienny bez problemu nawijamy wąż ogrodowy, a w przypadku gdy dokupimy rolkę zwijającą i umieścimy ją w okolicy bębna, przetaczający się przez nią szlauf, będzie równo układał się na bębnie. Dzięki takiemu urządzeniu nie nadwyrężamy swojego kręgosłupa, ponieważ nie musimy się schylać, by nawinąć wąż na urządzenie. Po podlaniu ogródka zwijamy wąż szybko i bez żadnego problemu.

Nosidełko do zwijania węża to taki bęben, tylko bardziej mobilny, możemy je przenosić i używać nie tylko na terenach przydomowych. Wadą nosidełka jest to, że nie nawiniemy na nie zbyt dużej ilości węża.

Utrzymać węża w ryzach pozwoli nam także wieszak na niego. Z tym, że na wieszak nawijamy szlauf ręcznie. Taki przyrząd, wieszamy w okolicy kranu na ścianie gdzieś w ogrodzie. Wieszak pozwoli nam na umieszczenie zwiniętego węża i utrzymanie go w porządku. Dodatkowo na niektóre egzemplarze wieszaków, możemy powiesić różne inne akcesoria, potrzebne podczas prac w ogrodzie.

Bęben, nosidełko, wieszak to urządzenia bardzo do siebie podobne. Różnią się tylko tym, że niektóre są mobilne, inne bardziej stacjonarne. Na jedne nawijamy automatycznie i szybko węża, na inne robimy to ręcznie i bardziej dokładnie. Połączeniem tych wszystkich urządzeń może być wózek. Wózek zwija automatycznie i ma odpowiednie szpule. Zwinięty w ten sposób wąż ogrodowy nie łamie się, nie zagina i nie pęka. Wózek możemy wszędzie brać ze sobą. Tym bardziej, że wyposażony w duże koła, pozwala na jeżdżenie po terenach nierównych. Wózek to przyrząd doskonały. Bardzo dobrze zwija się na niego węża i doskonale rozwija, wszędzie wozi się go ze sobą, można na nie niego nawinąć dość sporo węża. Jednak jego cena jest znacznie wyższa od cen bębna czy nosidełka, nie mówiąc już o cenie zwykłego wieszaka. Przekalkulować więc należy, ile warta jest wygoda podczas podlewania naszych ogrodów.

Wąż zawsze powinien być zwinięty, porozkładany po całym ogrodzie i poplątany, nie tylko utrudnia nam proces podlewania, ale także niszczy się. Zawsze dobrze jest, gdy zlana jest z niego woda, gdy nie jest pozawijany i poskręcany. Nawijając go na bęben, nosidełko, wózek czy wieszak dajemy możliwość wyprostowania się wszelkim zagięciom przez co wąż w każdej chwili jest przygotowany do użytku. Dbając o niego sprawiamy, że służy nam przez kilka sezonów,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.