czym jest szara pleśń

Szara pleśń – przyczyny, objawy i sposoby zwalczania

Szara pleśń to bardzo często spotykana choroba roślin, której głównym sprawcą jest grzyb, zwany gronowcem szarym (łac. „botrytis cinerea”). Zazwyczaj atakowane są wówczas warzywa (szczególnie pomidory, sałata, kapusta, cebula, fasola, papryka) oraz owoce (m.in. truskawki, maliny, porzeczki i winogrona), a także majeranek, kwiaty (np. róże, dalie i goździki), rośliny doniczkowe, drzewa i krzewy. Niestety, zwalczanie szarej pleśni nie należy do łatwych. czym jest szara pleśń

Kiedy mamy do czynienia z szarą pleśnią w przypadku warzyw? Jeśli na zewnętrznej warstwie rośliny zauważymy powiększające się w szybkim tempie brunatno-szare plamy, na których wkrótce pojawi się charakterystyczny, puszysty nalot, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że roślina została zaatakowana chorobą. Początkowo dostrzec można zarodniki grzyba w postaci niewielkich, ciemnych punktów. U roślin, dotkniętych szarą pleśnią, w dość krótkim czasie następuje zgnicie owoców, a u niektórych gatunków także korzeni i bulw.

Skąd bierze się szara pleśń? Zarodniki grzyba, które ją powodują, mogą być przenoszone drogą powietrzną nawet na dość spore odległości. Ich rozwojowi sprzyja przede wszystkim wilgoć i podwyższenie temperatury (zwykle w granicach 15-24°C). Należy więc zwrócić uwagę przy podlewaniu, by nie było ono zbyt nadmierne. Koniecznie trzeba także dbać o wentylację roślin. Co ważne, szara pleśń może pojawić się już w początkowym etapie, czyli podczas kiełkowania i może z powodzeniem przetrwać do kolejnego sezonu na obumarłych częściach rośliny. Zdarza się również tak, że szara pleśń przenoszona jest akcesoriami i narzędziami ogrodniczymi

Jak zapobiegać powstawaniu szarej pleśni? Zacznijmy od początku, czyli sposobu, w jaki sadzimy warzywa. Nie należy tego robić za blisko, ale tak, by odstępy między nimi były wystarczająco duże, ponieważ zbytnie zagęszczenie często powoduje wzrost rozwoju grzyba. Przez cały czas należy regularnie kontrolować rośliny i systematycznie pozbywać się martwych ich części, najbardziej narażonych na obecność pleśni. Podczas nawadniania warto uważać, by nie zamoczyć liści ani innych elementów, które znajdują się ponad ziemią. Jeśli mamy do czynienia z uprawami szklarniowymi, pomieszczenia tego typu należy często wietrzyć. Dopływ świeżego powietrza pozwala uniknąć wilgoci i zbyt wysokiej temperatury, panującej wewnątrz. Dobrym pomysłem będzie również regularne czyszczenie i odkażanie narzędzi i sprzętów ogrodowych, używanych przy uprawie warzyw.

Zdarza się jednak i tak, że wymienione powyżej metody profilaktyczne niestety nie są wystarczające i zwalczanie szarej pleśni musi odbyć się przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych środków grzybobójczych. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie ich stosowania, ponieważ niemal każdy preparat służy do opryskiwania innych gatunków upraw, a ponadto różnią się ze względu na dawkowanie i częstotliwość użycia. Na koniec warto dodać, że nie zawsze trzeba decydować się na środek chemiczny – na rynku dostępne są także naturalne produkty, których składnikiem jest inny, zupełnie nieszkodliwy dla ludzi grzyb, który skutecznie zwalcza gronowca szarego, wywołującego na warzywach pleśń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.