amatorska uprawa cebuli

Sposób na zdrową i smaczną cebulę

Uprawa własnych warzyw w przydomowych ogródkach jeszcze do niedawna była uważana za zajęcie zarezerwowane wyłącznie dla osób starszych. Moda na trend eko wiele pod tymi względami zmieniła. Niezależnie od powodów dla, których zakładamy ogródek warzywny to każdy przyzna, że pod względem smakowym domowe warzywa nie mają sobie równych. Najlepiej zacząć od hodowli cebuli.


amatorska uprawa cebuli
Dlaczego warto hodować cebulę?
Cebula od wieków króluje na polskich stołach. To doskonały dodatek do sałatek, a nawet zwykłej kanapki. Szczególnymi walorami smakowymi wyróżniają się te z własnej uprawy. Ich ostry smak nada wyrazu każdej potrawie. Można też wyróżnić prozdrowotne właściwości cebuli. Wpływa na polepszenie odporności naszego organizmu, wykazuje działanie bakteriobójcze. To prawdziwa skarbnica witaminy C. Występuje w niej również magnez, siarka czy cynk.

Własnoręcznie wyhodowana cebula daje nam pewność co jej składu. Na pewno będzie pozbawiona szkodliwych związków zawartych w sztucznych nawozach. Te ostatnie są stosowane na masową skalę w rolnictwie przemysłowym. W sklepie możemy kupić specjalnie wcześniej przygotowane cebulki. Możemy również zainwestować w zwykłe nasiona. Cebulę najlepiej sadzić w kwietniu przy odpowiednich warunkach pogodowych. Jeśli tylko mamy taką możliwość przygotujmy podłoże nawozem naturalnym. To najlepszy nawóz do cebuli. Dodatkowo ziemia w miejscu, w którym ma być wysiana cebula powinna być zwapowana. Gdy nie mamy wapna możemy wykorzystać skorupki jajek. Trzeba uważać na rodzaj gleby na, którym jest wysiana. Najlepiej gdy pH wynosi od 5,5 do 6,5 w przypadku ziemi torfowej. W przypadku ziemi mineralnej pH powinno utrzymywać się na poziomie od 6,5 do 7,0.

Jakich błędów unikać przy hodowli cebuli?
Dla prawidłowego wzrostu cebuli niezbędny jest w glebie azot oraz fosfor. Cebula źle znosi braki wody. Samo sadzenie jest dość proste. Najlepiej zrobić to pod koniec kwietnia. Nasiona cebuli nie mogą być zbyt głęboko zakopane inaczej nie wykiełkują. Półcentymetrowa warstwa ziemi w zupełności wystarczy. Cebula powinna mieć odpowiednio dużą ilość miejsca do rozwoju. Wokół nasiona zostawimy więc od 12 do 15 cm wolnej przestrzeni. W początkowej fazie wzrostu należy cebulę podlewać. W późniejszym czasie lepiej zostawić ją samą sobie. Zbyt dużą ilość wody może doprowadzić do przegnicia cebuli.

Czas na zbiory
Po czym poznać, że cebula gotowa jest do zebrania? Świadczy o tym szczypior, który załamuje się gdy cebula jest już dojrzała. Co 4 lata dobrze jest zmienić miejsce wysadzenia cebuli. W ten sposób zapewnimy jak najlepsze warunki do wzrostu cebuli. Po pewnym czasie zmniejsza się bowiem ilość minerałów niezbędnych do hodowli cebuli w ziemi. Najlepszym podłożem do hodowli cebuli jest gleba lessowa. Lepiej unikać podmokłych gruntów. W trakcie samego wzrostu cebuli warto zadbać o to by grządki nie zarosły chwastami. Gracka do rąk i do pracy. Z całą pewnością praca w przydomowym ogródku to okazja do przebywania na świeżym powietrzu.

Podlewając cebulę starajmy się, by woda docierała wyłącznie do gruntu. Jeśli będziemy podlewać całe warzywo może ono ulec gniciu. Spokojnie możemy ją wysadzać wokół takich warzyw jak marchew, ogórek czy sałata. Gdy cebula będzie już gotowa do zebrania, na kilka dni pozostawmy ją do osuszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.