pielęgnacja roślin ozdobnych

Jak skutecznie hodować i pielęgnować azalie?

Piękny i zadbany ogród wokół domu to jego najlepsza ozdoba oraz wspaniałe miejsce do odpoczynku i relaksu. A czy jest coś wspanialszego niż relaks wśród kwiatów, kolorowych i pięknie pachnących? Miłośnicy ogrodnictwa w pocie czoła oddają się pracom po to, by potem cieszyć się zadłużonym wypoczynkiem w takich okolicznościach przyrody. Ciężka praca w ogrodzie popłaca, a jeżeli wybierzemy kwiaty i krzewy odpowiednie do warunków, jakie naturalnie występują wokół naszego domu, będą jeszcze intensywniej wzrastały i kwitły. Planując zagospodarowanie ogrodu warto posadzić kilka krzewów azalii.

pielęgnacja roślin ozdobnych

Azalia to wdzięczne i pięknie kwitnące rośliny, czarujące wieloma kolorami kwiatów. Prawid łowo pielęgnowane dorastają do dużych rozmiarów, tworząc w ogrodzie zjawiskowe widoki. Dodatkowo pięknie pachną. Wszystko to wpływa na to, że z roku na rok są coraz popularniejsze i chętnie sadzone. Dawniej spotykane w ogrodach botanicznych, dziś cieszą oczy w przydomowych ogrodach.

Azalia – wymagania
Azalia potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie, gdyż dorasta do kilku metrów szerokości i wysokości. To zatem duży krzew, który będzie pięknie prezentował się, jeżeli zostawimy mu odpowiednio dużo przestrzeni. Należy o tym pamiętać zawczasu, gdyż do takich rozmiarów krzew dorasta po kilku latach. Gleba pod azalie musi mieć kwaśny odczyn, powinna być lekka i próchniczna, oraz dobrze przepuszczać wodę. To bardzo ważne, gdyż azalie nie lubią stojącej wody. Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma takiego podłoża, należy je zatem odpowiednio przygotować, . najlepiej poprzez zakup odpowiedniej gleby w sklepie ogrodniczym. To najprostszy sposób, nie wymagający skomplikowanych prac przy samodzielnym sporządzaniu mieszanki na podłoże.

Azalia – stanowisko
Azalie dobrze rosną w pobliżu drzew gdyż preferują stanowiska cieniste i półcieniste, nie sadźmy ich zatem w miejscu silnie nasłonecznionym. Oczywiście tam również zakwitną, jednak z pewnością nie tak obficie i pięknie. To krzewy, które nie przepadają również za wiatrem, warto wybrać miejsce od niego osłonięte. Stwarzając azaliom takie warunki możemy liczyć na efektowne kwiaty oraz szybki wzrost. Azalie nie potrzebują przycinania, można obrywać zwiędnięte kwiaty, ale nie jest to konieczne. Wiele odmian azali jest mrozoodpornych, jednak niektóre gubią liście na zimę. Wybierając odmianę zimozieloną będziemy mieć w ogrodzie przyjemną plamę zieleni przez cały rok.

Kwitnienie
Azalie kwitną od wiosny, niektóre odmiany już w kwietniu, inne w maju. To zatem rośliny, które stosunkowo szybko zachwycają swoimi pięknymi kwiatami. Kluczem do ich obfitego ukwiecenia jest prawidłowe stanowisko oraz systematyczne nawożenie. Nawóz do azalii stosujemy dwa razy, na początku kwietnia czyli przed okresem kwitnienia rośliny, oraz w lipcu – po przekwitnięciu. W sklepie ogrodniczym kupujemy nawóz do rododendronów, kryty rozsypujemy pod rośliną i mieszamy z górną warstwą ziemi. Możemy delikatnie podlać roślinę. Nie zapominajmy o podlaniu rośliny, a odwdzięczy się bujnymi kwiatami w kolejnym sezonie. Jesienią warto azalie dobrze nawodnić, podlewając ją obficie. Pielęgnacja azali nie jest skomplikowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.