właściwa hodowla kwiatów ozdobnych

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia już od bardzo wielu lat jest u nas poinsecja. Ta roślina o efektownym wyglądzie pochodzi z Ameryki Południowej, a jej nazwa gatunkowa to wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima). Najbardziej znana jest jednak pod mianem gwiazdy betlejemskiej. Jej barwne kwiaty, będące w istocie specyficzną odmianą liści (tzw. podkwiatkami), tworzą pękną gwiazdę, w której środku znajdują się małe, okrągłe, żółte kwiatki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, gwiazda betlejemska nie kwitnie tylko raz w swoim życiu. Przy odpowiedniej pielęgnacji może zachwycać oko przez wiele lat.właściwa hodowla kwiatów ozdobnych

Kluczem do sukcesu jest umiar

Poinsecja nie jest w zasadzie rośliną o wyjątkowych wymaganiach. Do odpowiedniego rozwoju potrzebuje jednak pewnych warunków, a przy ich braku bardzo szybko traci kwiaty i liście. Podstawową zasadą jest zapewnienie gwieździe odpowiedniej temperatury. Roślina ta wbrew pozorom nie lubi chłodów. Najlepiej czuje się w temperaturach z przedziału 18-22 st. C, a choćby krótka chwila spędzona na mrozie może nieodwracalnie ją uszkodzić. Dlatego właśnie bardzo ważne jest miejsce, z którego nabywamy roślinę. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku kwiaciarnie, w których gwiazda ma zapewnioną optymalną temperaturę. Nawet tutaj jednak lepiej wybrać rośliny, znajdujące się z dala od często otwieranych drzwi wejściowych. Z tych też względów lepiej unikać kupowania poinsecji na targowiskach, na których jest ona zwykle narażona na chłód.

Transport rośliny do domu powinien przebiegać szybko. W tym czasie dobrze jest zabezpieczyć ją papierem. W domu z kolei najlepiej wybrać miejsce oddalone od przeciągów, ale jednocześnie o niezbyt suchym powietrzu.

Również w kwestii podlewania gwiazda betlejemska preferuje umiar. Podłoże powinno być utrzymywane na mniej więcej stałym poziomie wilgotności. Najlepiej stosować tu zasadę częstego, ale jednocześnie skąpego podlewania i za każdym razem sprawdzać wilgotność podłoża przed podlewaniem. Poinsecja nie lubi bowiem zbyt wilgotnego ani też suchego podłoża. Przelanie bądź przesuszenie rośliny da o sobie znać w krótkim czasie poprzez pogorszenie stanu liści i kwiatów.

Ze względu na pochodzenie, poinsecja preferuje dobrze oświetlone miejsca. Jest więc tak zwaną rośliną światłolubną. W okresie kwitnienia najlepiej będzie się więc czuła na parapetach i w innych lokalizacjach, w których będzie miała zapewnioną wysoką podaż światła.

Jak przywrócić gwieździe betlejemskiej blask

Dla utrzymania efektownego wyglądu gwiazdy podczas zimy nie jest konieczne nawożenie rośliny, ponieważ ziemia znajdująca się w donicy, w której poinsecja została kupiona, zawiera w sobie wystarczającą ilość składników odżywczych i mineralnych na tych parę miesięcy. Jednak w przypadku, gdy chcemy przedłużyć okres kwitnienia bądź hodować roślinę przez kilka lat, koniecznie powinniśmy stosować odpowiedni nawóz do roślin. Zimą jedynym słusznym rozwiązaniem są nawozy zimowe o niskiej zawartości azotu. Z kolei latem najlepszy efekt dają nawozy do roślin kwitnących lub uniwersalne nawozy do gatunków domowych. Wspomogą one roślinę podczas regeneracji po kwitnieniu oraz rozwijania kolejnych pięknie wybarwionych liści i kwiatów.

Pielęgnowanie gwiazdy betlejemskiej jako rośliny wieloletniej jest zajęciem dość wymagającym, ale jednocześnie przynoszącym ogromną satysfakcję. Czym innym jest bowiem zakupienie zdrowej i efektownie wybarwionej rośliny z kwiaciarni, a czym innym samodzielne jej hodowanie. W tym celu należy po okresie kwitnienia skrócić pędy kwiatostanowe do długości kilkunastu centymetrów. Latem gwiazda najlepiej będzie się czuła na słonecznym balkonie, jednak w momencie pojawienia się pierwszych przymrozków należy niezwłocznie zapewnić jej optymalną temperaturę w domu. Wtedy też niezbędne jest ulokowanie rośliny w miejscu o ograniczonym oświetleniu, bowiem gatunek ten do zakwitnięcia potrzebuje określonej ilości dni o ograniczonej podaży światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.