czyszczenie kominka w domu

Jak skutecznie wyczyścić domowy kominek?

Posiadanie kominka wiążę się z wieloma pozytywnymi odczuciami. Wielu o nim marzy, aby móc cieszyć się domowych ogniskiem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Obecność kominka w domu wiążę się jednak z wieloma obowiązkami, których zaniedbanie może doprowadzić nawet do pożaru. Z tego też powodu regularna konserwacja i czyszczenia kominka muszą być bezwzględnie przeprowadzane.

czyszczenie kominka w domu
Bezpieczeństwo ponad wszystkim
Aby zapewnić bezpieczne i w pełni sprawne funkcjonowanie kominka, należy minimum cztery razy w ciągu roku przeprowadzać gruntowne czyszczenie i konserwacje instalacji. Jest to ilość absolutnie minimalna, ta zalecana jest jeszcze wyższa. Z jakiego powodu przykłada się do tego tak dużą wagę? Z powodu ogromnego zagrożenia wystąpieniem pożaru w zaniedbanym kominku, w którym sprawy czyszczenia zostały zbagatelizowane przez użytkowników.

W przypadku niewłaściwego zaizolowania cieplnego kominka, lub gdy użytkowane jest niesezonowe drewno, o wilgotności przekraczającej 20%, znacznie wzrasta ilość osadzanego się na ściankach kominka kreozotu. Jest to osad o właściwościach bardzo łatwopalnych, który znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru. Dodatkowo, kreozot powoduje powstawanie ognisk korozji i wcześniejsze zużywanie się uszczelek wewnątrz instalacji. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby regularnie przeprowadzać konserwacje całego układu i dokonywać okresowych czyszczeń.

Dbanie o szybę kominka
Najpowszechniejszym problemem, z jakim spotykają się posiadacze kominków podczas ich użytkowania, jest częste zabrudzenie szybki kominka. Tym co osadza się na szybce jest sadza, która powstaje w wyniku niepełnego spalenia się zawierającego węgiel produktu. Do najprostszej metody służącej usunięciu z szyby kominkowej nalotu sadzy, jest wykorzystanie płynu do mycia naczyń. W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzi się on znakomicie, oddalając konieczność zakupu poważniejszych środków czyszczących.

W przypadku, gdy płyn do mycia naczyń okaże się za słaby, konieczny do kupienia będzie środek do czyszczenia kominków. Środek ten posiada w swoim składzie substancje rozpuszczające cząstki sadzy i pozostałe substancje smoliste. Najlepszym wyborem do usunięcia poważniejszego nalotu sadzy, jest środek czyszczący w postaci pianki, która po zaaplikowaniu jej na zabrudzoną powierzchnie, zostanie pozostawiana na niej przez kilka chwil, celem rozpuszczenia zabrudzenia, a następnie delikatnie usunięta miękką szmatką. Takie rozwiązanie i sposób czyszczenia gwarantują najlepsze możliwe rezultaty. Jeśli natomiast powstałe zabrudzenia nie są w stanie być usunięte środkami czyszczącymi, pozostaje próba pozbycia się ich mechanicznie, poprzez zastosowanie skrobaka. Jest to jednak ostateczność, której zastosowanie grozi uszkodzeniem szybki.

Posiadanie kominka jest niewątpliwą przyjemnością, jednak ze względu na bezpieczeństwo i komfort użytkowania, konieczne jest przeprowadzanie regularnych czyszczeń instalacji. Im one częstsze, tym mniejsze zaniedbania i mniejszy dalszy koszt i wysiłek, który konieczny będzie do przywrócenia poprawnej jakości w użytkowanym kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.