skuteczna likwidacja ślimaków

Skuteczne zwalczanie ślimaków w ogrodzie

Jeśli w Twoim ogrodzie pojawiły się ślimaki, jak najszybciej należy się ich pozbyć. A jak je zwalczyć? Czasami domowe sposoby są dużo bardziej skuteczniejsze niż chemiczne metody na pozbycie się tych szkodników.
skuteczna likwidacja ślimaków

Co zrobić, gdy ślimaki opanowały Twój ogród?
Ślimaki bardzo lubią, gdy na zewnątrz jest pochmurno i wilgotno. Chętnie wchodzą w cieniste zakamarki, rozkładające się resztki roślin, czy wysoką trawę. Niestety niszczą rośliny i ich korzenie, zostawiając za sobą śluz.
Naturalnymi wrogami tych szkodników są: ptaki, jaszczurki, jeże, czy ropuchy.
Niestety ślimaki szpecą nasz ogród, wygryzając dziury w roślinach. Niekiedy zjadają w całości młode okazy.
Najwięcej szkody przynoszą ślimaki nagie, które lubią żerować w nocy.
Chcąc zmniejszyć ilość ślimaków w ogrodzie, warto najpierw zacząć od tradycyjnych metod, które nie ingerują zbytnio w środowisko.

Zagrożenie dla roślin
Często w ogrodach można spotkać ślimaki skorupkowe, takie jak: ślimak gajowy, winniczek, zaroślowy, ogrodowy, czy zaroślarka pospolita. Występują tu także ślimaki nagie, czyli: pomrowy, śliniki, pomrowiki.
Ślimaki, które tworzą skorupki, nie robi ą większych szkód.
Prawdziwym zagrożeniem dla naszych roślin są ślimaki nagie, zwłaszcza jeżeli występują duże ich ilości. Największe szkody przynoszą w okresie wiosennym, gdy zjadają młode pędy, czy płatki kwiatów. Niestety z roślin czasami zostają tylko same łodygi.
Ślimaki te zjadają także nadpsute warzywa, przejrzałe owoce, czy butwiejące liście. Żerują również na świeżych owocach oraz liściach.
Rośliny, które zostały uszkodzone przez ślimaki częściej chorują i są słabsze.

Sposoby walki ze ślimakami
Kiedy w swoim ogrodzie spotkamy ślimaki z muszlą, należy je złapać do jakiegoś naczynia i najlepiej wypuścić poza naszymi włościami.
Ślimaki nagie w dzień się ukrywają, a aktywne stają się między godziną 21 a 1. Kiedy Twoim celem będzie złapanie ich i zniszczenie, koniecznie musisz je zwabić w jedno miejsce. Aby to zrobić wyłóż glebę wilgotną szmatą, papą, liśćmi kapusty czy łopianu, pod którymi te szkodniki lubią ukrywać się przez dzień.
Można je także złapać na przynęty pokarmowe, na przykład: przepołowione ziemniaki, pokrojoną marchewkę, czy kawałki buraków. Można także w swoim ogrodzie posadzić bieluń dziędzierzawę, dzięki której zwabimy niszczycielskie ślimaki. Posłuży nam ona jako roślina-przynęta.
W swoim ogrodzie warto także posadzić roślinki, których te szkodniki nie lubią, należą do nich między innymi: krwawnik pospolity, czarny bez, płomyk wiechowaty, parzydło leśne, wilczomlecze. Na grządkach pomiędzy roślinami można także rozłożyć gałązki bzu czarnego, krwawnika, czy wrotycza.
Jedną ze skutecznych metod zwalczania ślimaków, jest także ustawienie plastikowych talerzyków lub kubeczków wypełnionych piwem. Ślimaki lubią piwo i zwabione jego zapachem, wpadną do pułapki.

Jak zniechęcić ślimaki do przebywania w ogrodzie?
Należy unikać układania sterty gałęzi czy kamieni, gdyż ślimaki ukrywają się pod tymi rzeczami i są trudniejsze do zauważenia przez osobniki na nie polujące. Ogródek lepiej podlewać rano, bo gdy robisz to wieczorem, tworzysz idealne dla nich warunki.
Jeżeli naturalne metody zwalczania ślimaków zawiodą, można zastosować środki chemiczne. Tylko należy pamiętać o tym, że nie są one zbyt bezpieczne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.