zalety używania hydrożelu w ogrodnictwie

Hydrożel ogrodniczy – czym jest i jak go stosować

Hydrożel ogrodniczy zaczyna cieszyć się wśród miłośników działek i ogrodów coraz większą popularnością. I chociaż wiedza na jego temat wciąż nie jest zbyt powszechna, to jednak wiele osób zaczyna doceniać jego skuteczność. Dlatego warto poznać jego wszystkie zalety i zasady stosowania.
zalety używania hydrożelu w ogrodnictwie
Czym jest hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy (zwany też agrożelem) to nierozpuszczalne polimery, które charakteryzują się doskonałymi zdolnościami pochłaniania wody. Dzięki temu hydrożel ułatwia zatrzymanie wilgoci w ziemi, co wpływa na poprawę jakości gleby. Sposób działania hydrożelu jest bardzo prosty – pobiera on wodę z nawadniania lub opadów, a potem systematycznie oddaje ją korzeniom roślin. Roślina hodowana w takim środowisku może być podlewana znacznie rzadziej, a i tak jej dostęp do wilgoci nie będzie zagrożony. Konsekwencją tego jest to, iż roślina charakteryzuje się lepszym wzrostem i plonowaniem.

Zalety stosowania hydrożelu ogrodniczego
Hydrożel ogrodniczy charakteryzuje się wieloma zaletami, o których często wspomina doktor Maciej Bosacki z Uniwersytetu Poznańskiego. Według naukowca wśród największych plusów hydrożelu należy wymienić:
– umożliwienie mniejszej częstotliwości podlewania,
– zapewnienie dla roślin stałego dostępu do wilgoci, co eliminuje ryzyko tak zwanego stresu wodnego,
– zapobieganie usychaniu i więdnięciu roślin, czego najbardziej widoczną konsekwencją jest piękne kwitnienie i bujny wzrost,
– zapobieganie przesiąknięciu wilgoci do głębszych warstw gleby (gdzie zazwyczaj nie jest ona dostępna dla korzeni),
– zapewnienie sporych oszczędności (zwłaszcza w okresie suszy, gdy zużycie wody jest wyjątkowo wysokie),
– zatrzymywanie niektórych substancji (na przykład kationów), które nie są wymywane do głębokich warstw gleby i dzięki temu nie zanieczyszczają wód gruntowych.
Niezaprzeczalną zaletą hydrożelu ogrodniczego jest także fakt, iż zmienia on swoją objętość w trakcie pobierania i oddawania wody. Dzięki temu w sposób znaczący poprawia strukturę gruzełkowatą gleby.

Jak stosować hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy to środek bardzo uniwersalny, który może być stosowany zarówno w ogrodzie czy na działce, jak na tarasie, balkonie lub w domu. Warto go stosować nie tylko w uprawie roślin czy krzewów, ale także owoców i warzyw. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż nie warto go używać na terenach podmokłych lub w przypadku hodowli roślin nie wymagających stałego nawodnienia. Sposób stosowania hydrożelu ogrodniczego jest bardzo prosty – wystarczy go wymieszać z glebą. Jednak nie wolno zapominać o dwóch podstawowych kwestiach. Po pierwsze hydrożel powinien być umieszczony na wysokości korzeni roślin (a nie stosowany jako posypka na glebę). Dodatkowo należy go stosować zgodnie z zaleceniami producenta, czyli nie przesadzać z ilością i w pierwszych dniach stosowania podlewać glebę równomiernie i obficie (aby hydrożel mógł wchłonąć dostarczaną wilgoć). Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad zagwarantuje skuteczność preparatu.
Wielość zalet hydrożelu ogrodniczego sprawia, iż na pewno warto rozważyć jego stosowanie – i to zarówno w ogrodach, jak i na działkach, balkonach czy w domu. Zastosowanie hydrożelu najlepiej sprawdzi się na glebach lekkich oraz w takich miejscach, gdzie regularne nawadnianie gleby nie jest możliwe. Na uwagę zasługuje fakt, iż po hydrożel coraz częściej sięgają służby miejskie, gdyż w wielu miastach podlewanie roślinności ogranicza się jedynie do opadów. Zastosowanie hydrożelu znacznie ułatwia pielęgnację terenów zielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.