zalety podwiązywania kwiatów

Jak podwiązywać rośliny?

Podwiązywanie odgrywa istotną rolę przy uprawie roślin pnących czy drzewek. Umożliwia nie tylko uporządkowanie krajobrazu, ale także sprzyja dalszemu wzrostowi roślin i pozwala im jeszcze lepiej się rozwijać, zapobiegając łamaniu się gałęzi czy szkodliwym wpływom czynników zewnętrznych. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób powinno być wykonane podwiązywanie, by przyniosło jak najlepsze efekty. zalety podwiązywania kwiatów

Elementy potrzebne do mocowania
Mocowanie roślin na dłuższy czas wymaga użycia specjalnych materiałów . Jednym z najczęstszych rozwiązań jest rafia syntetyczna – podstawowy surowiec ogrodniczy, który może się okazać niezastąpiony w przypadku mocowania silnych roślin na balkonach. Może być stosowany zarówno jako więzadło, a także jako element dekoracyjny ze względu na fakt, że naturalne włókna konopi będą dobrze komponować się z kwiatami i znajdą zastosowanie przy podwiązywaniu wielu rodzajów roślin. Innym przydatnym narzędziem jest szpagat z juty, który sprawdzi się do podwiązywania gałęzi, a jednocześnie pozostanie niemal niewidoczny pomiędzy kwiatostanem. W przypadku bogatego listowia najlepsze będą z kolei mocne sznurki. Nie można także zapominać o czasie mrozów, kiedy to niezbędne okaże się zastosowanie wełnianej tkaniny, która pod warunkiem prawidłowego umocowania pozwoli znacznie zmniejszyć zagrożenie zmarznięcia. Niektóre dostępne tkaniny łączą w sobie dwie funkcje – chronią przed mrozem, a jednocześnie umożliwiają podwiązywanie.

Jak prawidłowo podwiązywać rośliny?
Istnieją różne sposoby podwiązywania dostosowane do specyfiki konkretnych roślin – inaczej będzie wyglądało podwiązywanie roślin balkonowych, a w nieco inny sposób mocowane będą rośliny w szklarni. Przykładowo pomidory podwiązuje się w taki sposób, by umożliwić im swobodny wzrost. Przy takim podwiązywaniu świetnie sprawdzą się żabki pomidorowe, które umożliwią uporządkowanie roślin przy podpórkach, a jednocześnie bez problemu obejmą łodygi, pozostawiając roślinom niezbędną ilość miejsca. Warto wykorzystać także podpórki, które zapobiegną ryzyku upadku roślin pod własnym ciężarem w przypadku złych warunków pogodowych. W przypadku drzew czy krzewów łamliwe gałęzie można zabezpieczyć specjalnym więzadłem z drutem umieszczonym w środku i pokrytym pianką. Idealnie sprawdzi się ono w przypadku róż, pnączy oraz innych gatunków, które ze względu na delikatność są podatne na uszkodzenia.

Dobór materiałów a podwiązywanie
Materiały przeznaczone do podwiązywania powinny być odpowiednio elastyczne, dzięki czemu możliwe będzie podwiązywanie zarówno bogatych kwiatostanów, jak również roślin o łamliwych gałęziach, podatnych na uszkodzenia. Zielone wiązadło wykonane z tworzywa sztucznego sprawdzi się przede wszystkim jako pomoc przy przywiązywaniu roślin do kratownic, dzięki możliwości tworzenia podpórek kopułowych dla pnączy. Wiązadło pozwoli więc nie tylko na skuteczne mocowanie, ale także będzie sposobem na udekorowanie elementów ogrodowych. Sprawdzi się również w przydomowych ogrodach, gdzie będzie mogło być wykorzystywane do przywiązywania krzewów owocowych i gałęzi drzew do specjalnych siatek ochronnych. Dzięki wykorzystaniu elastycznych materiałów niewielkim nakładem pracy można oczyścić ścieżki w ogrodzie, uporządkować pnące rośliny, zapewnić im lepszy wzrost, a także zadbać o aspekty dekoracyjne w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.