wybór właściwej odsnieżarki

Zakup odśnieżarki do ogrodu

Trwający w najlepsze sezon zimowy, skłania osoby zajmujące się przestrzenią ogrodową, czy to hobbystycznie, czy zawodowo, do rozważenia kilku zakupów ułatwiających zimowe pracę. Wśród nich wymagającą największego wysiłku jest czynność odśnieżania. Dlaczego by więc sobie tego nie ułatwić przy pomocy maszyny?wybór właściwej odsnieżarki

Kryteria wyboru odpowiedniego modelu
Odśnieżarki nie są sprzętem tanim, dobrze by więc było, aby osoba zainteresowana zakupem, dokładnie określiła swoje potrzeby i oczekiwania co do potrzebnego sprzętu. Aspekty, które powinny być wzięte pod uwagę, to: wielkość odśnieżanej przestrzeni, okolica w której mieści się posesja, zasięg wyrzutnika śniegu, czy chociażby możliwość oświetlenia placu. Te kilka podstawowych pytań zadanych samemu sobie przed zakupem, pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i nerwów w dalszym użytkowaniu.

Podział odśnieżarek
Odśnieżarki do ogrodu dzieli się w gruncie rzeczy na dwie grupy. Są to modele napędzane silnikami spalinowymi, oraz ich elektryczne odpowiedniki. Każde z tych rozwiązań posiada swoje mocne i słabe strony. Wszystko jednak zależy od tego, w jakich warunkach będą eksploatowane.

Cechy odśnieżarek elektrycznych
Największą zaletą modeli elektrycznych, jest ich mobilność. Odśnieżarka ta, zasilana jest z akumulatora o dużej pojemności, który pozawala na stosunkowo długą pracę, bez wpinania całości do sieci elektrycznej. Z racji braku silnika spalinowego, są to konstrukcje o małych wymiarach, które można w łatwy sposób przechowywać, oraz przede wszystkim pracować w ciszy, co w zwartej miejskiej zabudowie może być bezcenne.
Do minusów tego rodzaju napędy należy mniejsza moc silnika względem spalinowego odpowiednika, która może się okazać zbyt słaba w starciu z mocno zmrożonymi kawałkami śniegu. Dodatkowo jest to napęd stosowany w przypadku mniejszych powierzchni. Przy dużym placu, którego nie odśnieżymy na jednym ładowaniu akumulatora, całkowity czas odśnieżania może się znacznie wydłużyć względem odśnieżarki spalinowej.

Cechy odśnieżarek spalinowych
Największą zaletą tego typu rozwiązania jest zasięg maszyny. Odśnieżarka spalinowa dzięki zastosowanemu napędowi, potrafi pracować znacznie dłużej niż jej elektryczny odpowiednik. Dzięki czemu idealnie nadaje się do dużych powierzchni. Dodatkowo jej napęd posiada większą moc, wiec podczas pracy nie zaskoczy nas żaden znacznych rozmiarów fragment lodu, lub zmrożonego śniegu. Ze względu na rodzaj napędu, sama konstrukcja odśnieżarki jest odpowiednio większa. Zapewnia to znacznie większą szerokość roboczą, czyli zakres odśnieżanej jednym przejazdem powierzchni.
Niestety te zalety niosą ze sobą również największe wady tego typu odśnieżarki. Do największych wad należy wytwarzany hałas, który w terenach oddalonych od zabudowań nie będzie stanowił problemu, jednak w mieście może być mało komfortowy. Oprócz tego, sama masa i trudność manewrowania całej maszyny, są stosunkowo spore. Odśnieżanie małych placów, gdzie liczy się mobilność i zwrotność, przy użyciu tego modelu, może okazać się niezwykle frustrujące.

Jaki wiec model najlepiej wybrać? Ten, który najbardziej potrzebujemy. Niech nasze precyzyjnie określone potrzeby zdecydują, czy potrzebujemy mocnego kolosa do odśnieżania dużych powierzchni, czy wystarczy nam mały ale wygodny na podjeździe do garaży i małego ogrodu, silnik elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.