styczniowe prace w ogrodzie

Jakie prace ogrodowe wykonujemy w styczniu?

Styczeń jest czasem, kiedy rośliny odpoczywają. Mimo jednak braku obowiązków w ich pielęgnacji, również zimą powinno się odpowiednio zadbać o swój ogród. styczniowe prace w ogrodzie
Staw
Przede wszystkim uważać powinni właściciele różnego rodzaju stawów. Jeżeli w oczku wodnym znajdują się ryby, albo różnego rodzaju rośliny wodne, to nie można dopuścić do jego zamarznięcia na powierzchni, ponieważ może to na nie wpłynąć bardzo negatywnie. Szczególnie tak może się stać, jeżeli głębokość stawu jest niewielka. Dlatego też warto umieścić w nim pionowo wiązkę trzciny albo położyć na powierzchni boję z kanałem powietrznym. Zapobiegnie to całkowitemu zamarzaniu. Jeżeli jednak na powierzchni znajduje się już lód i utrzymuje się już przez parę dni, to warto zrobić przerębel za pomocą naczynia z gorącą wodą. Wtedy warstwa lody w jakimś stopniu się rozpuści. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby pielęgnujące stawy zimą, jest kruszenie lodu. Niestety ale czynność taka ogłusza znajdujące się pod nim zwierzęta. Dlatego też powinno się tego unikać. Ponadto niezwykle ważne jest odgarnianie śniegu znajdującego się na powierzchni stawu. Uniemożliwia on zwierzętom i znajdującym się w nim roślinom korzystanie ze światła dziennego, które jest im potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. W wyniku jego braku mogą one c horować albo nawet nie przetrwać zimy.

Trawnik
W zimę w ogrodzie bardzo ważne jest również pielęgnowanie trawnika. Przede wszystkim nie powinno się dopuścić do tego, aby na trawie zgromadził się zamarznięty śnieg. Niestety ale wtedy tworzy on skorupę blokując dostęp tlenu do roślin. Bez niego nie mogą się one prawidłowo rozwijać. Brak tleny może doprowadzić do różnych chorób. Z kolei te przyczyniają się do całkowitego uschnięcia roślin. Może się więc okazać, że w wyniku braku dostępu do tlenu i światła dziennego, na wiosnę trawnik już nie będzie wyglądał, tak jak wcześniej. Ogólnie każdy zalegający śnieg warto zgarnąć pod drzewa, jeżeli znajdują się one również w ogrodzie. Trawnikowi wtedy nic się nie stanie, a drzewa będą miały więcej potrzebnej im do prawidłowego rozwijania się wilgoci. Ponadto niezwykle ważne jest również to, aby po stopnieniu śniegu nawozić trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Składniki te z pewnością znacznie odżywią trawnik i na wiosnę będzie wyglądał on tak samo atrakcyjnie, jak przed zimą.

Ptaki
W styczniu warto również zadbać o ptaki odwiedzające ogród. Są one nieocenione w walce z ogrodowymi szkodnikami. Dlatego też warto postawić karmnik i umieszczać w nim pożywienie. Zimom ptakom niestety ale bardzo trudno jest przetrwać. Ciężej jest znaleźć pożywienie i przetrwać zimne dni. Dzięki karmnikowi można wiele z nich uratować. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że w zimę ptaki przyzwyczają się do odwiedzania konkretnego ogrodu i będą wracały do niego również wiosną, czy nawet latem. Dla każdego ogrodnika jest to bardzo pomocne, ponieważ będą usuwały uciążliwe szkodniki, które doprowadzają do chorowania wszelakich roślin znajdujących się w ogródku. Dlatego też warto zadbać o te stworzenia zimą, aby następnie pomogły latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.