wybór odpowiedniego nawozu dla roślin ozdobnych

Jak wybrać nawóz do roślin ozdobnych?

Rośliny ozdobne goszczą w niemalże każdym domu, pełniąc podwójną rolę: z jednej strony filtrując powietrze, z drugiej – ciesząc oko i stanowiąc efektowną dekorację. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie kwiaty ożywiają dom i nadają mu niepowtarzalnego, przytulnego, rodzinnego klimatu. Żeby jednak rośliny były ozdobne nie tylko z nazwy, należy odpowiednio o nie zadbać – każdy gatunek rządzi się własnymi prawami, jeśli chodzi o wymagania takie jak poziom nasłonecznienia czy rodzaj gleby. Odmienna jest także pielęgnacja. Każda jednak roślina ozdobna wymaga regularnego nawożenia. Jak i czym nawozić rośliny doniczkowe i gdzie kupić odpowiednią odżywkę dla konkretnego gatunku?
wybór odpowiedniego nawozu dla roślin ozdobnych
Dlaczego należy nawozić rośliny ozdobne?
Rozplanowując pielęgnację roślin ozdobnych hodowanych w domu bardzo często zapominamy uwzględnić nawożenie. To jest równie ważne co wymiana ziemi i regularne podlewanie. Każda roślina potrzebuje bowiem odpowiedniego odżywienia, żeby mogła dobrze się rozwijać, a tym samym utrzymać właściwą kondycję, być zdrowa i ładnie się prezentować.
Nawóz pełni bardzo ważną rolę w pielęgnacji każdej rośliny ozdobnej. Użyźnia glebę i dostarcza roślinie cennych minerałów, dzięki zapewnia jej optymalne warunki do rozwoju. Właściwie nawożona roślina pobiera odpowiednią ilość substancji odżywczych, a tym samym jest silniejsza i bardziej odporna na choroby. Zdrowa roślina ładnie się prezentuje i stanowi prawdziwą dekorację każdemu domu.

Który nawóz dla roślin ozdobnych wybrać?
Na co zwracać uwagę, wybierając nawóz do roślin ozdobnych? Liczy się kilka kwestii. Przede wszystkim zawsze należy sprawdzać oznaczen ia producenta. Ten wskazuje dla jakiego typu roślin przeznaczony jest nawóz oraz kiedy i w jakich dawkach powinien być stosowany. Dostępne na rynku nawozy znacznie równią się pod tym kątem. W sklepach ogrodniczych znajdziemy zarówno nawozy o przeznaczeniu uniwersalnym, które nadają się dla większości roślin, jak i te dedykowane konkretnemu gatunkowi czy typowi roślin, np. tym ozdobnym. Typ nawozy powinien zostać dobrany także do pory roku. Wiosną lepsze są nawozy w granulacie, latem rośliny preferują płyny i spryskiwacze. Najważniejsze jednak, żeby nawóz posiadał optymalny dla danej rośliny skład (odpowiednie proporcje minerałów) oraz był stosowany we wskazany przez producenta sposób. Niektórych produktów wystarczy użyć raz w roku, inne należy podawać w dawkach co miesięcznych czy do stu dniowych – wszystkie informacje producent z pewnością podaje na opakowaniu.

Gdzie kupić odpowiedni nawóz do roślin ozdobnych?
Nie bez znaczenia dla jakości nawozu jest także miejsce jego zakupu. Lepiej unikać produktów wątpliwej jakości i stawiać na renomowanych producentów, których polecają inni hodowcy roślin. Na zakupy najlepiej wybrać się do dobrze wyposażonego sklepu ogrodniczego, który oferuje szeroki wybór nawozów dla różnych typów roślin. Tam z pewnością znajdziemy odpowiednią odżywkę dla hodowanych w domu kwiatów, a także będziemy mogli liczyć na fachową poradę sprzedawcy, który ma doświadczenie w pielęgnacji różnych gatunków roślin i pomoże dobrać odpowiedni nawóz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.