jak przygotować stroik świąteczny

Co – oprócz iglaków – na świąteczny stroik?

Gałązki drzew iglastych są idealną bazą pod wszelkie świąteczne ozdoby. Doskonale sprawdzają się w charakterze okrągłego stroika na drzwi wejściowe do domu, podstawki pod świeczniki, ozdoby stołu lub komody. Zima to czas, w którym nie ma zbyt wielu okazów roślin, jakie można wykorzystać do stworzenia niebanalnego, pięknego stroika na świąteczny stół. Nie oznacza to jednak, że ma być nudno i banalnie! Są przecież inne rośliny, które świetnie się sprawdzą w roli ozdoby świątecznej! jak przygotować stroik świąteczny

Gwiazda betlejemska
Jednym z najpopularniejszych kwiatów zimowych jest właśnie gwiazda betlejemska. To wyjątkowa roślina o charakterystycznych, ciemnozielonych liściach, posiadająca piękne czerwone kwiaty w kształcie gwiazdy. Roślinę tę można wykorzystać w całości, posadzoną w doniczce, dokładając do niej kolejne elementy dekoracji. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest stroik wykonany na bazie gwiazdy betlejemskiej, do którego mocuje się różne ozdoby – na przykład gałązki jodły wokół doniczki, łańcuchy choinkowe, złote lub srebrne perełki wewnątrz kwiatów lub nawet całe sznury takich błyszczących koralików. Tak naprawdę gwiazda betlejemska jest dekoracją samą w sobie. Aby wykonać z niej prosty, a efektowny stroik, wystarczy w ziemie wbić długą i wąską świecę. Można też wykorzystać gwiazdę betlejemską do innych dekoracji bożonarodzeniowych, wbijając jej fragmenty w gąbkę florystyczną.

Jemiołowe dekoracje
Kolejną typową dla Świąt Bożego Narodzenia roślina jest jemioła. Jest nam znana doskonale z powodu tradycji, wedle której całowanie się pod jemiołą w czasie świąt ma wnieść do domu dużo miłości. Święta bez jemioły odbyć się nie mogą – dlatego warto zakupić pęk jemioły i spróbować wykorzystać jej wyjątkowe właściwości plastyczne oraz prosty, delikatny wygląd do stworzenia niebanalnego stroika. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie jemioły jest spięcie jej za pomocą sznurków i wstążek w okrągły wianek. Do gałązek można też przytwierdzić różne ciekawe ozdoby – szyszki, suszone plastry owoców, orzechy. Taka jemioła zawieszona pod żyrandolem będzie stanowiła wyjątkową dekorację świąteczną naszego mieszkania!

Bożonarodzeniowy kaktus
W święta warto pokusić się o zakup ozdobnej roślinki doniczkowej, jaką jest kaktus bożonarodzeniowy. Na jego bazie można wykonać naprawdę ciekawe stroiki świąteczne. Wystarczy kilka świeczek wbitych w doniczkę, kilka szyszek, kolorowe wstążki – i można cieszyć się wyjątkowym stroikiem z doniczce, który przetrwa dużo więcej niż jedne święta!

Wyjątkowy ostrokrzew
Mówi się, że ostrokrzew ma moc odstraszania złych duchów. I choćby z tego względu, by tradycji wierzeniom naszych przodków stało się zadość, powinniśmy wykorzystać gałązki ostrokrzewu w dekoracjach bożonarodzeniowych w swoim domu. Ostrokrzew jest bardzo popularną rośliną świąteczną na Zachodzie. W Polsce dość trudno dostępną, ale w okresie świątecznym nie powinno być problemu ze zdobyciem kilku gałązek w dobrej kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Te gałązki są ozdobą samą w sobie – mają twarde, kujące liście i maleńkie, ciemnoczerwone kuleczki jagód. Stanowią więc idealną ozdobę do świątecznych stroików na bazie iglaków czy jemioły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.