wybór odpowiednich mebli do ogrodu

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli ogrodowych?

Latem nasze życie towarzyskie przenosi się z domu do ogrodu. To tam przyjmujemy gości, spędzamy czas z dziećmi i wypoczywamy. Meble ustawione na tarasie, mogą być przedłużeniem salonu. Warto więc zadbać o to, by były zarówno stylowe, ale i funkcjonalne. Na co zatem najlepiej się zdecydować? Jakie meble kupić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
wybór odpowiednich mebli do ogrodu
Kupując meble ogrodowe przede wszystkim należy pomyśleć o tym do czego będą nam służyć. Jeżeli planujemy urządzać ogrodowe przyjęcia, czy też zapraszać znajomych na grilla, to warto zainwestować w komplet zawierający duży stół i pasujące do niego krzesła. Do wypoczynku i popołudniowego leniuchowania lepiej natomiast sprawdzą się leżaki i piękny ogrodowy parasol.

Dobór mebli zależy również od przestrzeni jaką dysponujemy. Małym ogródkom, w których nie mamy zbyt dużo miejsca, może wystarczyć ławeczka ogrodowa, bądź mała huśtawka. Te wielkie, z pewnością będą potrzebować dużo więcej różnego rodzaju ogrodowych „sprzętów” o wielu funkcjach. Dobrze zagospodarowana przestrzeń jest bardzo ważnym elementem pięknego ogrodu. Zdecydowanie nie należy przesadzać z wielkością i ilością mebli ogrodowych, by nie zastawić przejścia, czy też nie przysłonić roślin.

Kolejnym z istotnych elementów jest styl i materiał z którego meble są wykonane. Od wielu lat w ogrodach króluje drewno i wiklina. Są to najbardziej naturalne materiały, ale jednocześnie najmniej odporne na zniszczenia. Duże nasłonecznienie lub deszcze mogą spowodować wyblaknięcie kolorów lub odkształcenia, dlatego meble wykonane z drewna najlepiej ustawić pod dachem. Do ochrony i konserwacji drewnianych meb li można dodatkowo użyć lakierobejcy, lub różnego rodzaju olejów.

Coraz bardziej popularne stają się również meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Materiał ten jest bardzo odporny i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Co ważne, wyglądem imituje on, z dużym powodzeniem meble rattanowe, dlatego też świetnie tak się prezentuje.

Do ogrodu w nowoczesnym stylu sprawdzą się meble wykonane z metalu i szkła. Są to materiały, które bez uszczerbku na estetyce można pozostawić na deszczu lub słońcu. By meble nie były niewygodne i zimne należy wzbogacić je w miękkie poduszki, które często są dodawane w komplecie, przy zakupie.

Najtańszą opcją są zdecydowanie meble plastikowe. Nie są one jednak trwałe i mogą stracić na urodzie pod wpływem deszczu lub słońca. Tego typu meble lepiej sprawdzą się na jednorazowe wyjazdy, czy pikniki, niż na codzienne użytkowanie w ogrodzie.

Przy zakupie z pewnością role będzie grać również cena. Jeżeli nie chcemy przepłacać, to najlepiej kupić meble na posezonowych wyprzedażach – jesienią lub zimą. W sezonie letnim można szukać akcji promocyjnych i zniżek oferowanych przez poszczególne sklepy. Nie zdarzają się one jednak zbyt często, bo w lecie sprzedawcy nie muszą zachęcać klientów do zakupów. Chcąc nieco zaoszczędzić, warto także sprawdzić oferty używanych przedmiotów na portalach internetowych. Wiele osób decyduje się na zmiany w ogrodzie i odsprzedaje meble w korzystnych cenach.

Podsumowując – kupując na meble ogrodowe, należy przede wszystkim pamiętać o ich funkcjonalności i dopasowaniu do przestrzeni. Warto wybrać wysokiej jakości materiał, by meble posłużyły nam przez długi czas. Decyzję najlepiej przemyśleć i skonsultować z bliskimi, którzy mogą doradzić także w kwestiach stylistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.