skuteczne zwalczanie chorób jabłoni

Zwalczanie najczęstszych chorób jabłoni

Wśród najczęściej występujących chorób jabłoni wyróżnić można przede wszystkim parch oraz mączniak. Jabłoń może zostać zainfekowana także przez inne choroby, takie jak: rak drzew owocowych, zaraza ogniowa czy też brunatna zgnilizna. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, które pozwalają zwalczyć infekcje drzew.
skuteczne zwalczanie chorób jabłoni
Parch jabłoni – charakterystyka
Parch to najgroźniejsza choroba jabłoni, która powodowana jest przez grzyb Venturia inaegualis. Parch występuje powszechnie na terenie całego kraju, a w szczególności na terenach towarowej uprawy jabłoni. Grzyb zimuje na opadłych i porażonych liściach. W okresie wiosennym tworzą się na nich tzw. zarodniki workowe. Pierwsze objawy parcha można zaobserwować już w maju. Są nimi oliwkowobrunatne plamy usytuowane na dolnej stronie blaszki liściowej, które w bardzo szybkim tempie rozrastają się, a następnie ciemnieją. Liście, porażone przez parch, nierzadko również skręcają się, marszczą, a nawet opadają. Na samych owocach parch występuje w postaci ciemnych plam, prowadzących zazwyczaj do spękania jabłek. Zainfekowane owoce, narażone również na inne choroby, wkrótce giną.
Parch – zwalczanie
Chcąc zwalczyć parch jabłoni, warto przede wszystkim pamiętać, że jedną z najskuteczniejszych metod jest po prostu zapobieganie infekcjom. W tym celu wykorzystuje się więc fungicydy miedziowe, jak na przykład: Miedzian, Cuproflow, Neoram, Nordox, a także fungicydy zawierające kaptan, jak: Kaptan lub Merpan. Środków używa się co tydzień, począwszy od fazy zielonego pąka kwiatowego aż do etapu, w którym to owoc osiąga połowę swej wielkości. Zwalczając parch, należy również pamiętać o regularnym usuwaniu i paleniu porażonych liści oraz owoców.
Mączniak – charakterystyka
Grzyb, który jest odpowiedzialny za wywoływanie tej choroby, zimuje pomiędzy łuskami pąków. Do infekcji dochodzi zazwyczaj wczesną wiosną w trakcie pękania poszczególnych pąków. Za infekcje wtórne odpowiadają zarodniki konidialne, powstałe na skutek rozmnażania bezpłciowego. Stopniowo ulegają im kolejne pędy, liście, a także rozwijające się kwiaty. Wbrew pozorom do zakażenia nie jest konieczne zwilżenie. Temperatura również nie odgrywa w tym przypadku znaczącej roli. Do infekcji może dojść w temperaturze optymalnej. Najbardziej sprzyjające warunki dla rozwoju mączniaka jabłoni to suche i ciepłe lata oraz łagodne zimy. Liście zainfekowane grzybem Podosphaera leucotricha są wyraźnie mniejsze, marszczą się i zwijają, a niekiedy nawet zasychają. Porażone kwiaty nie rozwijają się prawidłowo i nie zawiązują owoców. Infekcje na owocach prowadzą zaś do ordzawienia skórki.
Mączniak – zwalczanie
Dobrze, aby zwalczanie chemiczne było oparte przede wszystkim na lustracji drzew. Warto więc przeprowadzić ją wiosną, kiedy to rozwijają się pierwsze liście. W przypadku zauważenia objawów infekcji na początku kwitnienia, można wykonać zabieg, używając jednego z preparatów siarkowych bądź też pirymidynowych. Ze względu na możliwe poparzenia liści, nie zaleca się używania ich przy dużym nasłonecznieniu.
Warto pamiętać, że wiele preparatów przeciwko mączniakowi jabłoni pozwala zwalczyć również parch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.